Előszó
Magyarország európai viszonylatban is a túzokállomány mennyiségi és minőségi alakulásában az első helyet foglalja el. Sajnos az utóbbi évtizedekben a túzokot komolyan veszélyezteti a mezőgazdasági gépesítés, a kémiai anyagok használat áruik rohamos terjedése. Talán az utolsó pillanatban döbbenünk arra, hogy sürgősen cselekedni kell az értékes faj megmentése érdekében.
Felismerve a súlyosbodó helyzetet, az Országos Természetvédelmi Hivatal megtette a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy e jelentős madárfaj továbbra is fennmaradjon, sőt gyarapodjon hazánkban.
A túzokvédelem jelentőségére a szocialista országok is felfigyeltek és első ízben 1973. őszén Komárnoban (CSS) tartottak szimpóziumot annak érdekében, hogy a világszerte pusztulóban levő túzokállomány gyakorlati védelmét összehangolják a közép-európai területeken. Ekkor elhatározták, hogy kétévenként megismétlik ezt a találkozót, s közkívánatra Magyarországot kérték fel a következő megszervezésére. Ezt az óhajt csak egyéves késéssel teljesíthettük, hogy bemutathassuk az időközben szervezett és létesített Dévaványai Tájvédelmi Körzetet.
Békés megye büszke arra, hogy az országos és legjelentősebb állomány itt található és a tájvédelmi körzet is nálunk létesült. Szeretnénk elkövetni mindent annak érdekében, hogy hazai eredményeink javuljanak, nemzetközi kapcsolataink bővüljenek és gyümölcsözőek legyenek.
Nagyra értékeljük, hogy a nemzetközi konferencia színhelyéül megyénket választották és örülünk annak, hogy a házigazda szerepét betölthettük.
Úgy érezzük, hogy ez a tanácskozás igen magas színvonalú, minden résztvevő számára nagyon hasznos volt és a közös ügyet, a feladatok megoldását nagyban elősegítette.
A szimpóziumon elhangzott előadásokat tartalmazó mostani kiadványunkkal a hazai és más országok szakemberei részére kívánunk segítséget adni.
Köszönjük az összes résztvevő fáradságos, odaadó, eredményes munkáját.
Békéscsaba, 1976. szeptember
Vissza