1.062.486

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Időjárási események és elemi csapások Magyarországon 1701-1800-ig

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 622 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér fotóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Napjainkban valamennyi tudomány, de különösen a természettudományok hatalmasan fejlődtek és ismeretanyaguk, valamint tudománygárdájuk is az utolsó évtizedben megkétszereződött, az elmúlt két... Tovább

Előszó

Napjainkban valamennyi tudomány, de különösen a természettudományok hatalmasan fejlődtek és ismeretanyaguk, valamint tudománygárdájuk is az utolsó évtizedben megkétszereződött, az elmúlt két évtizedben pedig megháromszorozódott. Ez a nagy növekedés mégsem mondható minden részterületen egyenletesnek. Ugyanis teljesen megbízható meteorológiai műszeres mérések végzése csak az elmúlt 100 évre tekinthet vissza, és legfeljebb egy negyed évezredes múltja van az időjárási műszerek kezdeti használatának. Egyes alapvető, hosszú le járatú természeti folyamatok -periódusok- megismeréséhez hosszú évszázadok észleléseire lenne szükség. Ehelyett legfeljebb, ha egyes szélsőséges természeti események tapasztalati megfigyeléseire vonatkozó leírások rejtőzködnek levéltárakban és egyéb helyeken. Közkinccsé tételük nálunk azonban nagyon soká váratott magára, Réthly Antal professzor felléptéig, aki hosszú, de csendes, szorgalmas, dolgos élete munkájával, most már, mint a hazai meteorológiai tudományok nesztora, „nagy öregje" 90 éven túl is, változatlan buzgalommal és példamutatással rendezi sajtó alá gyűjtésének és értékélésének eredményeit, egy több - egymástól független - kötetből álló munka újabb gazdag termését nyújtva.
Réthly Antalnak az időjárási eseményekről és az elemi csapásokról szóló legújabb kötete szépen világítja meg azt a tényt, hogy az emberi társadalommal mind bonyolultabb kölcsönhatásokban álló természeti földrajzi környezet is mindig, folytonosan változik. Változnak a környezet egyes tényezői, de változik együttesük is, a természeti kép. E változások azonban többnyire csak lassúak vagy fokozatosak, de néha hirtelen lépnek fél. Egyszerre csak egyik-másik tényező gyors változást szenved, pl. villámcsapás következtében keletkező erdőtűz, vagy heves felhőszakadás, amelyet árvíz követ és eróziós pusztítás. Ezáltal gyors átalakuláson megy át nemcsak egyes terület, táj természeti képe, hanem az ott élő és működő emberi társadalom tevékenysége is. Utóbbi ui. a keletkezett károk élhárításában nyilvánul meg, mivel a hirtelen fellépő káros természeti folyamatok sokszor elemi csapásként jelentkeznek. De elemi csapásokat lassú változások is okozhatnak, pl. hosszas aszály vagy ellenkezője, tartós esőzések, amelyek a talajvízszint lassú emelkedését hozzák létre.
Az elemi csapások több-kevesebb anyagi, sőt emberveszteségekkel is járhatnak, a földkerekség valamennyi lakott helyén felléphetnek különféle ismétlésekkel. Hazánk a közepes gyakoriságú elemi csapások sújtotta területek közé tartozik. Alig múlik él év, hogy ne szenvedne egyik vagy másik vidékünk fagykárt, jégverést, homokverést, aszályt vagy bőséges csapadékot, esetleg már ritkábban még földrengéskárokat is. A nagymérvű elemi károknak leírásai krónikákban, naplókban, levelekben, igen sokszor fennmaradtak az utókorra. Ennek összegyűjtött anyaga köteteket tesz ki, amint ez kitűnik jelen munka anyagából is, amely csak egy, azaz a 18. század időjárási eseményeit és elemi csapásait mutatja be a szerző igen sikerült tolmácsolásában. Réthly professzor - akinek eme munkásságát külföldön is elismerik és méltányolják - már közel 70 éve kutatja és gyűjti eme dokumentumokat, és rendezi sorra a hatalmas anyagot. Vissza

Tartalom

Előszó 9
Bevezető 11
Régi terület-, hossz-, űr- és súlymértékek mai mértékegységekben 23
I. RÉSZ
A feljegyzések idősorrendben 1701 -1800-ig 25
II. RÉSZ
NAPLÓKIVONATOK ÉS MŰSZERES FELJEGYZÉSEK
1. Ferences rendház Gyöngyös 1706-1800 471
2. Czegei Vass László Erdély 1712-1738 481
3. Reimann János Ádám Eperjes 1717-1726 491
4. Körtvélyesi Pap István Szikszó 1745-1779 497
5. Ferences rendház Eger 1765-1800 507
6. Benkő Sámuel Miskolc 1780-1801 519
7. Klapka József Károly Temesvár 1780-1803 541
8. Genersich János Késmárk 1789 -1800 559
Pótlások az 1701 előtti évek megfigyeléseihez 567
Irodalom és a forrásmunkák jegyzéke 577
Névmutató 597
Helynévmutató 599
Tárgymutató 611
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem