Időjárás-csinálók
Hogyan változtatja meg az ember a Föld klímáját, és milyen hatással van mindez az életre?
Szerző
Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: | Akkord Kiadó |
Kiadás helye: | Budapest |
Kiadás éve: | |
Kötés típusa: |
Fűzött kemény papírkötés
|
Oldalszám: | 350
oldal
|
Sorozatcím: | Bolygónk jövője |
Kötetszám: | |
Nyelv: | Magyar
|
Méret: |
24 cm x 15 cm
|
ISBN: | 963-9429-94-5 |
Megjegyzés:
|
Néhány fekete-fehér fotóval.
|
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
Fülszöveg
Még a mi évszázadunkban eljön a nap, amikor az ember éghajlatra gyakorolt hatása minden egyéb természeti tényezőn túl fog tenni. Az utóbbi évtizedben a világ megtapasztalta a valaha feljegyzett legerőteljesebb El Ninót, két évszázad legpusztítóbb hurrikánját, az emberemlékezet óta legforróbb európai nyarat (amely két hónap alatt 26 ezer ember halálát okozta), az első dél-atlanti hurrikánt és minden idők egyik legborzasztóbb viharszezonját, amely Floridára sújtott le. Lassan globális éghajlati fordulóponthoz érkezünk, amikor az előttünk álló néhány évtizedben felhalmozódó, üvegházhatást okozó gázok mennyisége következtében bolygónk minden ötödik élőlénye a kihalás szélére kerül. Az Időjárás-csinálók egyszerre sürgető figyelmeztetés és fegyverbe szólítás, amely felvázolja a klímaváltozás történetét, előrevetíti az elkövetkező évszázad történéseit, és számba veszi, hogy mit tehetünk egy jövőbeli kataklizma elkerülése érdekében. A globális felmelegedésre eleinte kétkedve tekintő Tim...
Tovább
Fülszöveg
Még a mi évszázadunkban eljön a nap, amikor az ember éghajlatra gyakorolt hatása minden egyéb természeti tényezőn túl fog tenni. Az utóbbi évtizedben a világ megtapasztalta a valaha feljegyzett legerőteljesebb El Ninót, két évszázad legpusztítóbb hurrikánját, az emberemlékezet óta legforróbb európai nyarat (amely két hónap alatt 26 ezer ember halálát okozta), az első dél-atlanti hurrikánt és minden idők egyik legborzasztóbb viharszezonját, amely Floridára sújtott le. Lassan globális éghajlati fordulóponthoz érkezünk, amikor az előttünk álló néhány évtizedben felhalmozódó, üvegházhatást okozó gázok mennyisége következtében bolygónk minden ötödik élőlénye a kihalás szélére kerül. Az Időjárás-csinálók egyszerre sürgető figyelmeztetés és fegyverbe szólítás, amely felvázolja a klímaváltozás történetét, előrevetíti az elkövetkező évszázad történéseit, és számba veszi, hogy mit tehetünk egy jövőbeli kataklizma elkerülése érdekében. A globális felmelegedésre eleinte kétkedve tekintő Tim Flannery éveket töltött a téma tanulmányozásával, és most egy ok-okozati megközelítést kínál olvasóinak, akik ez ügyben eddig csak szedett-vedett, félrevezető információkat kaptak. A klímaváltozást történelmi perspektívából a tudós szaktudásával ismertető Flannery azt is elmagyarázza, hogy mindez hogyan függ össze a bolygó különböző pontjain.
A klímaváltozásnak bolygónk evolúciójára gyakorolt hatásait ismertető, lebilincselő történet mellett, Flannery konkrét akciójavaslatokkal is előáll mind a törvényhozók, mind az egyes emberek számára. A szél-, nap- és geotermikus energiához hasonló, megújuló energiaforrásokat célzó beruházások ösztönzése mellett egy olyan akciótervet is javasol, amelynek lépéseit valamennyien minden további nélkül követhetjük, és így akár 70%-kal is csökkenthetjük a halálos szén-dioxid-kibocsátást.
Az Időjárás-csinálók, amely az ausztrál kormány globális felmelegedéssel kapcsolatos álláspontját máris megváltoztatta, az eddigi legigényesebb könyv, amelyet korunk legnagyobb krízishelyzetéről írtak.
Vissza
Tartalom
Előszó / 17
Térkép / 18
Lassú ébredés / 21
ELSŐ RÉSZ
Gaia eszköztára
GAIA / 31
Nagynéném elmélkedése az atmoszféráról. Wallace megdöbbentő légóceánja. A lovelocki eretnekség: az adatok csekélyek, és mégis él a Föld. A jéghatáron - a planktonok beállítják a termosztátot. Az albedo fontossága. A kőszén teremtése, egy másik gaiai finomhangoló?
A NAGY LÉGÓCEÁN / 39
Az atmoszféra négy rétege, és magyarázat a furcsaságra, hogy bár közelebb vannak a Naphoz, a hegyek mégis hidegebbek. Egy lyuk a gázok betonfalán. Éjszakai rémálom New Yorkban, nyár derekán. A Föld lélegzése és egy nélkülözhetetlen kapcsolóelem. A szennyezés megváltoztatja a világ természetét és közérzetét. A Föld kilélegzése a Mauna Loa hegyről nézve.
A LÉGNEMŰ ÜVEGHÁZ / 46
A CO2 erejének korábbi félreértelmezése. A szűkre szabott karbonköltségvetés. Harminc gáz, ami fűti a világot. Metán: lápok, bélgázok és böfögések. A CFC-k - az emberi géniusz frankensteini kreatúrái. Hová tűnnek a gigatonnák? A Föld széntüdeje, szénraktára, szénveséje és a karbon-Gaia. Tanulságok egy üveg kólából. Mellébeszél a Mississippi.
A BÖLCSEK ÉS A HAGYMAHÉJ / 55
Az ember helye az univerzumban. A Füstköd és a Pokol előszobája. Fourier fagyott Földje. Svante Arrhenius a számításokban keres menedéket balsikerű házassága elől, és szerencsésen felfedezi a klímaváltozást. A haladó Callendart semmibe veszi a begyöpösödött világ. Milankovics börtönciklusai és a telitalálat. Foltok a Napon? A borús égbolt és a középkori melegkor.
ÁTJÁRÓK AZ IDŐBEN / 64
A szabadszájú skótok betörik az időt. Kulcspontok az átjárókhoz. Jobb a korszakok közepén élni, mint a korszakok végén. Az üledékes gépzongorahenger dallamai, ahogy oxigénen és szénen játszanánk. Takar-e hasonló napokat a múlt köde? A norvégok felfedezik a nagy paleocén halsütödét. Az éghajlat megszabja az evolúció ritmusát: ha átállítod, megváltoztatod az egész életet.
FAGYOS SZÜLETÉS / 73
Az afrikai bölcsőtől a világ meghódításáig - az éghajlat leple alatt. Titkok a fatörzsekből és a jégmezőkből. Grönland meleg kövei és a Dome C irdatlan jégmintája. A tízezer éves éghajlati libikóka bevezeti a modern kor hajnalát. Csak néhány sverdrup a "Holnapután"-ba sodorhat minket.
HOGYAN CSINÁLJUNK HOSSZÚ NYARAT? / 82
Az antropocén szó szerint a saját korunk. De vajon 200 vagy 8000 év hosszú lehet? A nyár előtt nincs szántás-vetés. Ruddiman gázai megpöckölik Milankovics ciklusait. Mikor a dolgok rosszul álltak Urukban. Fagan családjai és Ruddiman járványai. Rögzített jégkorszak?
A HOLTAK KIÁSÁSA / 88
Nagy Bili Neidjie látomása. Szén, gáz és olaj: a karbonapokalipszis égi lovasai. Eltemetett napfény és szénbőség. A kőszén rövid története. Newcomen-korszak, ahol a szén az univerzális tüzelőanyag. A texasi olajfeltárók megnyitják a szénhidrogének évszázadát. Az olaj síkossága és a Szaudi-ház szerencséje. A deficites költségvetés dilemmája, a gyarapodó családok és a mértéktelen hozzászokás.
MÁSODIK RÉSZ
Egy a tízezerben
A MEGFEJTETT VILÁG / 101
Keresztül a bűvös kapukon. Matuzsálemi korallok. Az időjárás 1976-ban megvadult és beleszólt az evolúcióba. Később újrapróbálkozott 1998-ban, ezúttal az El Nino-turbón keresztül. A furcsa magazinok. A természet elvezetése a pólusok felé, póráz segítségével. A tölgyekről és téli araszolókról. A Tanganyika-tó sterilizálása. A katasztrófa globális lábnyomának kijelölése. Nong felégetése.
VÉSZHELYZET A SARKOKON / 113
A füves Antarktisz a krioszféra halálát jelzi. A folyvást zsugorodó jég. Pingvinek követik a kipusztuló krilleket és szalpákkal telítődik a világ. Lemmingsors - gyilkosság és nem öngyilkosság. A fenyőbogár harapása. Erdők boríthatják be a tundrát. A sovány jegesmedve elveszti harmadik bocsát. A jégfókák és a karibu végzete.
2050: A NAGY KÖPCÖS ZÁTONY / 122
Semmi sem hasonlítható egy korallzátony csodájához. A veronai halkövületek. Sokszínűség - szennyvízben fuldokolva. A szépség töviskoronája. A szűzies Myrmidon végzete. Mi is a kifehéredés? A legnagyobb már félholt, a maradék halálra ítélve. Reménykedhetünk a vándorlásban vagy az alkalmazkodásban? Tanulság a Gobiodontól.
AZ ARANYVARANGY INTÉSE / 132
Marty Crump - nagy nő, nagy szerencsével. Csupán huszonegy, zömében a föld alatt, hatalmas bajjal a nyakukban. Az utolsó varangyorgia. A tukán és a kvézál társbérlete. A haldokló gyíkok és a vétlen meteorológiai állomás. Tizenkét év múlva megértjük... A gyomorköltő pusztulása. Lehet, hogy globális?
FOLYÉKONY ARANY: VÁLTOZÁSOK AZ ESŐZÉSEK KÖRÜL / 141
A Száhel tragédiája - morális történt. Az amerikai nyugat és az ausztrál dél: új Szaharák jönnek? Perth kellős közepén. Hogy kellene Sydneyt sómentesíteni? Nyugati kiút - ciklusok vagy új éghajlat?
AZ ENERGETIKAI HAGYMAHÉJ / 152
Mi szabályozza a viharokat? A hőről, a vízről és a hurrikánok üzemanyagáról. A verítéktől a ciklonokig - Mitch tombolásának okai. A Bengáli-öböl vészhelyzetben. Európa halálos nyara. Svante szólt nekünk a melegedő éjszakákról. Amerikában meg is tapasztalhatod...
JÁTÉK A KIRÁLYNÁL / 159
A tengerről és a szárazföldről. Hatvanhét méter előre. A pusztító erők szabadon eresztése. Hő: egyszerűbb kivonni az óceánból, mint visszajuttatni. A Larsen B titokzatos és váratlan halála. Galoppozó gleccserek. Mi is az a WAIS? És Grönland? Adjunk héthez hetet. A Mikulás hajlék nélkül.
HARMADIK RÉSZ
Az előrejelzés tudománya
MODELLVILÁGOK / 171
Fitzroy kapitány elindítja az időjárás-előrejelzést. A világ egy forgó ringlispílen. Minden rosszat illetően jól számoltak 1975-ben. Pinatuba előrejelzése. Köpködő ősök. Stevenson doboza és a szkeptikusok kotyogása. A tíz GCM tesztelése és a felhők szerepe. Lehetünk-e még biztosabbak - és lehet-e 90 ezer PC hibás? Mi van velem? Csak az embert kérdezhetjük, de inkább felejtsük el. Az angolkertek vége? Regionális előrejelzések - a klimatológia talánya.
AZ ELKÖTELEZETTSÉG ÉS A SÚLYOS VESZÉLY FELISMERÉSE / 184
Ötvenöt év gyarapodás és a cápauszonyos Chevroletek igazi költsége. Az ócánok az 1970-es években még éltek - s ugyanígy az ipar is. Mindkettő az elkötelezettségünkről árulkodik. A súlyos veszély küszöbértékei, 400 avagy 1200 ppm - lehet, hogy már át is léptük?
A HEGYSÉGEK KILAPÍTÁSA / 188
Búcsú a Kilimandzsáró havától. Felszívódó szigetek az égen. Ha a csúcsra jutottál, már nincs hova menned. A bizonyosság ijesztő foka. A madarakról, zöld gyűrűsfarkúakról és a fakúszó kengurukról. Elveszett világörökség. Képzeljük el a világot hegycsúcsok nélkül.
HOGYAN TUDNÁNAK ODÉBBÁLLNI? / 195
Floridától Montrealig - fák, melyek átszelték a kontinenst. Eukaliptusz - 819 változat sorsa. A fynbos és a Karroo pozsgásainak végzete - eltűnhet a világ legszebb virágoskertje. Sarokba kényszerítve az ausztrál délnyugat. Azok a szerencsések, akik odébb tudnak állni. A nemzeti parkok halálcsapdává válhatnak. Mega-felmérés bizonyítékokat talált a kipusztulásra: de vajon egy az ötből vagy hat a tízből?
A MÉLYSÉGEK FELFORRALÁSA / 201
Miért halnának ki, ha látjuk őket? Az ígéretes óriásszájú, a váratlan meglepetések birodalma. A horgászhalakról és egyéb szörnyecskékről. Savas óceánok, héj nélküli kagylók a pólusok körül. Az utolsó osztriga?
EGY PAKLI JOKER / 206
A pozitív visszacsatolási hurkok jelentősége. Három forgatókönyv kánonban. A Pentagon kutakodott a Golf-áramlat körül - és meglátta benne a civilizáció végét. Elsöprő sverdrupok. A HadCM3LC és a TRIFFID meséje. Az Amazonas halála - jelek a növényi sztómáktól. Kirobbanó klatrátok! Klatrátbomba a közeli strandon. Légkondicionálás - minden pozitív visszacsatolás anyja?
CIVILIZÁCIÓ: KESERVES VÉGNAPOK? / 220
Törékeny civilizációnk és a központi városok. A városok olyanok, mint az esőerdők. Mekkora klimatikus hullám tudna egy várost elsöpörni? Élelemtermelés - specialista, akár egy kardfogú tigris. Gyenge gabonatermés egy C02-dús világban. A falvak túlélése. Miért lesz ez egy keszegsovány Sötétkor? Adaptáció: genocídium és a gaiacídium.
NEGYEDIK RÉSZ
Emberek az üvegházban
HAJSZÁL HÍJÁN... / 231
Az ózon felfedezése egy tisztán tudományos kutatás nyomán. A bizarr fogyásért az eszközök okolhatók, de a Nobel-díjasok kiválogatták őket. Kiscsibe és az égszínkék gáz? Ha a bróm klór lenne... CFC-k a daganatokat, hályogok és a vakság körül. Se bizonyíték, se politikai egyetértés. A montreali keringő.
A KIOTÓBA VEZETŐ ÚT / 239
Villachtól Rióig, rózsaszínű köd. Kiotó - szemben a fogatlan tigrissel. A karbon-dollár és a nemzeti takarékosság. Forró levegő és az ausztrál pozíció - Káma Szutra használati utasítás a természetes igazság kérdéséhez. Építsük föl a karbon-dollárt: fentről lefelé vagy lentről felfelé? Az USA szenátusa figyelmezteti a „szabadúszókat". Tehát ha Kiotó csődöt mond, merre tovább? Költségek és károk - a nemzeti önérdek megerősítése szemfényvesztéssel és kapzsisággal.
KÖLTSÉG, KÖLTSÉG, KÖLTSÉG / 249
Mi vezérli a kiotói renegátokat? Az energiaszektor szerint túl költséges ügy a Földet megmenteni. A viszontbiztosítók hatalmas összegei. Miért félnek Kiotótól a vadnyugati hősök gyermekei?
NE HAZUDOZZON, AKI ÜVEGHÁZBAN ÉL / 256
A Kormányközi TAR fórum és Gonosz Olajtengelye. Megzavart agyak és összekuszált tudomány. A Fehér Ház fehérmosása a NASA-tól a Harvardig.A Palmer-féle termékenység elégedetté tette az idősebb Busht. A Klímaváltozás Koalíció és a rögeszmés bolondok. Wallop füllentései és egyéb furcsaságok. Vegye meg bolygóját 60 millió dollárért! A DuPont akciója a világ megmentésére, és ugyanez a csodálatos Lord Browne of Madinleytől. A davosi delegáció vaktöltényei és Lavoisier utóvédharca a világ végén.
MÉRNÖKI MEGOLDÁSOK? / 266
Fertilizáljuk az óceánokat! Ohsumi professzor szerint nincs okunk aggódni a tömeges pusztulások miatt. Kár a planktonokért. Geoszekvesztráció - a szén csodabilincse, vagy mégsem? Nyos szitkai. A gigatonna probléma és a Z-osztályú tározók. Szénraktárak a fákban és a talajban: nem komplikáltabb, mint az emberi természet megváltoztatása. Hát, talán a mesterséges fotoszintézis még megmenthet minket.
AZ UTOLSÓ LÉPCSŐFOKOK A MENNYORSZÁG KAPUJÁHOZ? / 275
Miért akarna az olaj gázzá válni? A szükség nehéz problémákat oldhat meg a pillekönnyű gázzal. A hidrogén csábítása - egyszerű gáz költséges tulajdonságokkal. Láthatatlan lánggal égve? Ha lerobban a FreedomCAR. Az utolsó lépcső veszélyei.
ÖTÖDIK RÉSZ
A megoldás
VILÁGOS, MINT A NAPFÉNY, KÖNNYŰ, MINT A SZÉL / 285
Tudjuk egyáltalán, hogy mentsük meg a világot? A princetoni megoldás és az első 15 technológia. Szelek szárnyán a jövőbe? A dánok nem vacakoltak, megcsinálták - dacára a rémhíreknek és az elpusztult madaraknak. A nap-hő-szél kihívás. Legyen világosság - a napenergia-cellákból. Mennyi ideig kell visszafizetnünk?
NUKLEÁRIS LÁZÁR? / 290
Dr. Lovelock a nukleáris energia mellett - de vajon jó ez nekünk? A reaktorok költsége, a kiesések ára és a biztonsági kiadások. Nem beszélve a hulladékról - a Yucca-hegység megtelhet vele. Kína és India rendületlenül folytatja, de ez visszaüt-e majd ránk is? Geotermális energia: miért folyatjuk el a forró vizet? Új geotermális szabályok. Ne feledkezzünk meg a hidrogénről.
A HIBRID HAJTÁSÚAKRÓL, A MINICATEKRŐL ÉS A REPÜLŐGÉPEK KONDENZCSÍKJÁRÓL / 296
Van elég biomasszánk a feladathoz? A csodálatos Prius - minél hamarabb szerzünk egyet, annál jobb. Elektromos autók és a sűrített levegős MiniCAT - nagy kihívás az olajjal szemben. Levegőben és vízen - a szénmentes módszereket meg kell találnunk. A kondenzcsíkok áldása és átka.
AZ UTOLSÓ ISTENI BEAVATKOZÁS? / 301
Mikor fogják a szudániakat bíróság elé rángatni? Új-Anglia felvette a kesztyűt, és az eszkimók követték őket. A shishmarefiek áttelepülése - az első klímaváltozás-menekültek. Kötekedő ausztrálok. Tuvalu népe bejelentette igényét az új-zélandi állampolgárságra. Egy jogász nézőpontja az alultápláltságról és maláriáról, ugyan kérem! Mindenkinek joga van a nemzetiségi léthez, vagy mégsem? Nemzetek eltűnése: ez vajon bűn?
2084: A SZÉN EGYEDURALMA? / 306
Paul Critzen, a világ kétszeres megmentője? Három lehetséges kimenetel. Mennyi szén szülne egy igazán nagy kormányzatot? Bizottság a Föld Léghőmérsékletének Szabályozásáért. Hogy tudná egy karbonalapú kormányzat befejezni a karbonalapú életforma irányítását? Orwelli rémálmok.
LEJÁRT AZ IDŐ! / 312
Lejárt az időnk. Biomassza-szekvesztrálás - új lehetőségek a széntüzelők továbblépéséhez. Az Arthur C. Clark Alap a Jégkorszak Elkerüléséért. Ipari erőfeszítések az energiahatékonyságért. A jó törvények szerepe. Takarékosság és konvergencia - hatékony gyógymód egy majdnem halálos betegségre. Ne szavazzunk azokra, akik nem hisznek benne.
RAJTUNK MÚLIK / 318
Egyszerű módszerek a világ megmentésére - első lépésként vegyük fel a telefont. Vegyük komolyan a meleg vizet. A hatékonyságelemzés és a gyerekek oktatásának fontossága. Menjünk végig mind a kilenc szoláris udvaron. Schoenau város megmutatta, hogy tud a forradalom győzni. Sétával, biciklizéssel és hibridekkel.
Éghajlatmegóvás lépésről lépésre / 324
Utószó / 325
Köszönetnyilvánítás / 326
Ábrák / 327
Irodalomjegyzék / 328
Fogalmak / 343
Név- és tárgymutató / 346