Előszó
Miért ír az ember naplót másnak?
Az ember nem másnak írja a naplóját, hanem saját magának és csak azért akarja, hogy ezt a naplót mások is elolvassák, mert úgy érzi, hogy minden egyes ember által,...
Tovább
Előszó
Miért ír az ember naplót másnak?
Az ember nem másnak írja a naplóját, hanem saját magának és csak azért akarja, hogy ezt a naplót mások is elolvassák, mert úgy érzi, hogy minden egyes ember által, aki elolvassa, ő maga is újból és újból elolvassa.
Érdemes egy naplót annyiszor elolvasni?
Ha egy naplót érdemes egyszer megírni, akkor azt érdemes többször elolvasni. Megírni pedig olyan naplót érdemes, amely a történelmen át is vezeti az embert. Azon a történelmen, ami volt és egy kicsit azon a történelmen át is, ami lesz.
Azután figyelembe kell venni, hogy vannak olyan emberi sorsok is, amely emberi sorsoknak a megismeréséből ahhoz lehet hitet nyerni, hogy az ember sokkal többet bír el, mint ahogyan azt általában gondolni szabadna.
Jó sors az ilyen?
Az ilyen sors nehéz sors, mert:
„For ihey who live more lives than one,
more death than one must die"
"Mert azoknak, akik egynél több életet élnek,
egynél többször kell meghalniok"
Wilde.
Ez pedig nehéz.
De azért mégis minden úgy van jól, ahogy van.
Ez a napló Oroszországról is szól. Arról a rejtélyes országról, amelyről könyvtárakat írtak. És ez a napló azt akarja megírni, amit látott és nem azt, amit mások láttak. És nem amit kívülről befelé látott, de amit belülről befelé látott.
És a többi rész?
Arról, itt, az előszóban csak annyit, hogy az is mind úgy volt, ahogyan le van írva, mert vannak az életben megtörtént regények is.
Budapesten, az 1934-ik évben.
A szerző
Vissza