Előszó
A turizmus legfőbb ismérvei közé tartozik, hogy tömegeket mozgat meg és békés célú. A turizmus fogalomkörében nagyon sokféle motiváció sorolható fel. A legáltalánosabb okok az utazás mint szenvedély, a pihenés, kikapcsolódás.
Az emberek nagy részét hajtja a kíváncsiság, megismerni a tágabb szülőföldet, más országokat, népeket, nemzetiségeket, azok szokásait, történelmét, kultúráját, művészettörténeti emlékeit. Természetesen sokan utaznak pl. gyógyulás céljából, vagy zarándoklatra, vagy éppen hivatalos útra is. A turisták mozgását, célját, költését sok mással egyetemben statisztikai eszközökkel mérik. Ezek az adatok lehetőséget biztosítanak a tendenciák vizsgálatára, a változások kimutatására és jövőkutatásra.
A turizmussal kapcsolatos leghitelesebbnek tartott adatsorokat a WTO (World Tourism Organization), a madridi székhelyű Idegenforgalmi Világszervezet adja ki. A WTO adatok szerint 1995-ben az összes turistaérkezések száma 567 millió volt, ami 3,8%-kal volt magasabb az 1994 évihez képest. Érdekes, hogy ezen turistaérkezések 73,3%-a az első húsz legtöbb vendéget fogadó országban realizálódott, (Köztük hazánk a 22,1 milliós turistalétszámmal a hetedik helyet foglalta el.) A világ különböző országaiban a turizmusból befolyt összes bevétel 371 milliárd USD-t tett ki.
Európa 10,5 millió km2-nyi területével a Föld második legkisebb kontinense. Természetföldrajzi szempontból szorosan kapcsolódik Ázsiához. A mesterségesen kijelölt határvonallal (Ural) elválasztott Európát elsősorban különleges történelmi szerepe miatt tekintik önálló földrésznek. Felszínének több mint 1/3-a sziget, félsziget. A Föld lakosságának 13%-a, 710 millió ember él itt és 67/fő) km2-es népsűrűsége révén a legsűrűbben lakott kontinens.
Európa 45 államában 120 nyelvet beszélnek. 1995-ben több mint 337,2 millió turistát láttak vendégül a földrész különböző országaiban, ami a világadat 59,5%-át jelenti. Ezen részesedési arány ugyan évről-évre csökken, de a második, amerikai földrész így is csak harmadannyi vendéget fogadott, mint kontinensünk. A turizmusból fakadó bevételek az 1994-es 174,8 milliárd dollárral szemben 1995-ben közel 190 milliárd USD-t tettek ki.
Idegenforgalmi szempontból a kontinens legfontosabb területei a Földközi-tenger partvidéke, valamint az Alpok országai. Itt találhatók a legjelentősebb fogadóországok.
Európa országai:
Albánia, Andorra, Ausztria, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Fehéroroszország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Izland, Jugoszlávia, Lengyelország, Lettország, Lichtenstein, Litvánia, Luxemburg, Macedónia, Magyarország, Málta, Moldova, Monaco, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Oroszország, Portugália, Románia,' San Marino, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Törökország, Ukrajna, Vatikán.
(Magyarország idegenforgalmi földrajzát a tankönyv első része tartalmazta, amelyet Hegedűs Ernő írt, ezért ebben a könyvben csak a többi 44 országról olvashatnak.)
Vissza