Előszó
Az idegenforgalmi földrajz az idegenforgalmi lehetőségek, adottságok és a fogadóképesség szempontjából azt a környezetet vizsgálja, amelyben a turizmus folyamata lejátszódhat.
Az idegenforgalmi földrajz tárgyát képező környezet vizsgálatának szükségessége magából az idegenforgalmi folyamatból fakad, amelynek a környezetváltozás az alapfeltétele és tartalma speciális áruk, szolgáltatások és környezet nyújtása, illetve igénybevétele. A folyamatban a szolgáltatások köre és a környezet egymást feltételezik, az egyik a másikhoz kötött nemcsak térben és időben, hanem az idegenforgalmi piacon megjelenő árakban is.
Így pl. a magas hegységi turizmus szolgáltatásainak körét az alap, illetve általános szolgáltatások mellett olyan természeti környezet szabja meg, amely lehetőséget nyújt a hegymászásra és téli sportokra a speciális természeti látványosságok megtekintésére, a klimatikus gyógytényezők igénybevételére stb. Az itt megjelenő turisták ugyan a pormentes tiszta levegőért, az alpesi napsütésért, a szállodai szoba ablakából feltáruló látványért, az idegnyugtató színek széles skálájáért vagy a csendért a számlában külön feltüntetett díjat nem fizetnek, de az alap és speciális szolgáltatások - sőt az esetleges áruvásárlásuk során is - effektív árképző tényezőként jelentkezik az adott környezet.
Az idegenforgalmi realizálás egyik gazdasági sajátossága éppen abban rejlik, hogy ennek együttesében komplex kínálat kerül értékesítésre.
Az egyes szolgáltatások adott térben és időben történő együttes idegenforgalmi értékesítése nem csupán azok reális értékének számtani összegét eredményezik - mint más gazdasági ágakban - hanem többek között az adott környezet miatt és egyéb tényezők következtében a realizálás gazdasági hatékonyságában egy jelentős többlet is keletkezik. A környezet szerepe tehát az idegenforgalmi kínálat olyan fontos elemeként értékelhető, amely szorosan kapcsolódik az áruk és szolgáltatások speciális megjelenéséhez és realizálásához az idegenforgalmi piacon.
Az idegenforgalmi folyamat - mint említettük - annak alanya szempontjából környezetváltozással jár együtt. A környezetváltozás indítékai, az idegenforgalmi mozgás motivációi rendkívül széleskörűek és összetettek. Közös jellemzőjük, hogy olyan környezet felé irányulnak, amely eltér a megszokottól, kikapcsolódást, pihenést vagy éppen gyógyulást, fizikai és pszichikai regenerálódást, élménygyűjtést ígér. A környezet szerepe tehát az idegenforgalmi kereslet szempontjából is meghatározó. Hiszen a potenciális utas környezetváltoztatási szándékát, utazásának célját, indítékát sok más tényező mellett jelentősen befolyásolják lakóhelyének települési viszonyai, pl. az urbanizáció foka, előrehaladottsága, a meteorológiai, a geográfiai helyzet stb.
Tehát az idegenforgalmi földrajz tárgya a környezet vizsgálata. Ezzel az idegenforgalom jelenségeinek megismeréséhez és az idegenforgalmi folyamat törvényszerűségeinek feltárásához nyújt segítséget.
Szükségesnek látszik körülhatárolni, hogy az idegenforgalmi szempontból mit értünk környezet alatt.
Az idegenforgalmi környezetet szélesebb értelmezésben és komplexen kell megfogalmaznunk. E fogalomkörbe kell vonnunk az adott terület idegenforgalomra ható természeti, gazdasági és bizonyos vonatkozásban társadalom-politikai tényezőit. Például a nyugodt, kiegyensúlyozott atmoszféra a turisták választásánál napjainkban igen lényeges szempont a feszült környezetből való átmeneti kiszakadás iránti törekvés miatt.
Vissza