Előszó
A földtudományok soraiba tartozó földrajz a földi környezetünkről nyújt ismereteket, melyeket tudományosan elemezve rendszerbe foglal Mint ilyen, egyike a legrégibb tudományoknak.
Az emberben nagyon régóta élt az a kívánság, hogy minél többet ismerjen meg közvetlen környezetéről, de vonzotta a távoli világ is. A kíváncsiságának kielégítését segítette a földrajz, amely megmutatta az utat a közvetlen szomszédságtól a világ megismeréséig.
Korunk földrajza a már feltárt és megismert világ természeti és gazdasági jelenségeit mutatja be.
Az általános az idegenforgalom mozgató erői között sok a természeti és a gazdasági földrajzi tényező, ezért egyre nagyobb jelentősége van az idegenforgalmi földrajz ismereteinek is a turizmus alakulásában. Először az alapfogalmakkal szükséges megismerkednünk, majd hazánk idegenforgalmi adottságaival foglalkozunk, s a későbbiek során pedig egy-egy adott táj vagy ország részletesebb jellemzésére kerül sor.
Az eredményes tanulás alapvető feltétele a két legfontosabb munkaeszköz, a tankönyv és a középiskolai földrajzi atlasz célszerű használata. A tankönyvben helyenként található apróbetűs szövegrészek tájékoztató jellegűek, ezért ezeket csak elolvasásra javasoljuk!
A szövegben szereplő, valamint az egyes órák anyagát lezáró és a nagyobb témák összefoglalását megkönnyítő kérdések, esetleg feladatok megválaszolása a tananyag biztosabb elsajátítását segíti. A megértést gyorsítják a tankönyvben lévő ábrák is.
A földrajz térkép nélkül nem tanulható eredményesen. Ezért minden esetben keressük meg az atlaszban a tankönyvben megnevezett nagy tájakat, hegységeket, síkságokat, tavakat, folyókat, tengereket, óceánokat, országokat, városokat stb. Úgy figyeljük meg helyüket az atlasz térképlapjain, hogy a falitérképen is könnyen megtaláljuk valamennyit.
Az idegenforgalmi földrajz tanulásához szükségszerűen hozzátartoznak speciális kiadványok, szórólapok, prospektusok is.
Vissza