Előszó
Negyedszázados jubileumát ünnepelte 1971-ben a Magyar Úttörők Szövetsége. Az ünnep tiszteletére előkerültek a régi írások, elsárgult fényképek, díszítve a faliújságokat, a díszes kiállítású...
Tovább
Előszó
Negyedszázados jubileumát ünnepelte 1971-ben a Magyar Úttörők Szövetsége. Az ünnep tiszteletére előkerültek a régi írások, elsárgult fényképek, díszítve a faliújságokat, a díszes kiállítású albumokat, melyekkel a gyerekek készültek a jubileumi évre. A képek mellé újak is kerültek, ezek már az évforduló eseményeit ábrázolták.
Idézzünk fel néhányat ezekből a képekből.
Harmincezer úttörő vidám éneke töltötte be a felvonulási teret Budapesten. Fehér ingük, vörös nyakkendőjük színessé varázsolta a látványt. Fölöttük magasba röppenő léggömbök. Kezükben kendő, az országos találkozó emblémájával, nevetve énekeltek, integettek. Rendezvény rendezvényt követett, és huszonöt év eredményeit és emlékeit mazsolázgatva rájöttünk, ez a játékkal töltött huszonöt év egy új, tehetséges, nagyszerű nemzedéket adott hazánknak.
A negyedszázad alatt sokat kaptak a gyerekek, de busásan megtérült a vasút és a tábor, a stadion és az úttörőházak, a szakkörök és a klubok beruházása. Közösségek alakultak, melyek munkájukkal segítették az iskolai élet, az egész társadalom munkáját. Az egyre gyarapodó úttörő-akciók nemcsak szép emlékek lettek, de hozzájárultak a történészek által feltárt és megismert események feldolgozásához is.
A jubileumi év sokkal több volt egyszerű visszapillantásnál. A főváros közel hatezer vendégnek adott otthont. Az ország minden részéből érkeztek gyerekek. Hatezer úttörő, közülük a legtöbb még nem járt a fővárosban. A házigazdák - pesti úttörők - már jó előre igyekeztek legalább levélben kapcsolatot teremteni az érkezőkkel, néhányan a Televízió jóvoltából még a képernyőn is láthatták egymást.
Vissza