Előszó
Az elmúlt néhány év során a népgazdasági tervek rendszerén belül megnövekedett a rövid távú tervezés súlya és jelentősége. Ez elsősorban abból adódik, hogy a népgazdaság külső környezetében olyan változások mentek végbe, amelyek szükségessé tették a gazdasági helyzet rövid távú alakulásának állandó, és a korábbiaknál intenzívebb vizsgálatát, és főként gazdaságirányításunknak a gyorsan változó feltételekhez való operatívabb és rugalmasabb igazítását.
A rövid távú tervezés megnövekedett szerepe természetesen nem a tervmutatók körének bővítésében, hanem az egyes folyamatok részletesebb, árnyaltabb vizsgálatában mutatkozik meg. Erre utal módszertani oldalról a tervezési módszerek folyamatos tökéletesítésére való törekvés, aminek egyenes következménye az, hogy a rövid távú tervezésben is egyre nagyobb teret kell kapniuk a korszerű számítástechnikai eszközöket felhasználó matematikai módszereknek.
A nagyobb perspektívájú tervek kidolgozásánál már eddig is komoly szerepet játszottak a különféle matematikai modellek. A távlati tervezés közel egy évtizede dolgozik jelentős erők mozgósításával egy - az igényeinek megfelelő - modellrendszer [1] kialakításán. A középtávú tervezés munkáját eleinte nagyméretű lineáris programozási modellek alapozták meg [27], [64], [65], majd az V. és VI. ötéves tervidőszak számításait komplex modellrendszer [48], [61] segítette, aminek jelentőségét az a tény is hangsúlyozza, hogy ez a modellrendszer formálisan is részévé vált a tervezési metodikának. A rövid távú tervezés ez ideig nem támaszkodott matematikai-közgazdasági modellekre, hacsak a már-már tradicionális tervezési módszerként alkalmazott, az input-output analízisen alapuló koordinációs számításokat nem tekintjük ilyennek. Ezért az elmondottakból egyértelműen következik, hogy szükség van egy - a rövid távú tervezés speciális problémáit vizsgáló - modellrendszer kialakítására, amelynek első lépéseként egy, a prognózisokat előtérbe helyező, de ezeken túlmutató, elemzési és döntéselőkészítési célokra is felhasználható, alapvetően ökonometriai jellegű modellt dolgoztunk ki.
Annak ellenére, hogy az éves tervezés igényei egy sor speciális modellezési problémát vetnek fel, a modell kialakítása és számszerűsítése során nagymértékben tudtunk támaszkodni a korábban, más céllal készült népgazdasági szintű modellek tapasztalataira.
Vissza