Előszó
Kedves Olvasó!
Az Ön által kézben tartott könyv egy csodálatos, emberi léptékű (néha szó szerint átléphető, de ettől még nem alábecsülendő!) világba, a kisvízfolyások világába enged bepillantást. Egyrészt bemutatja azokat a gyakoribb élőlényeket, élőlénycsoportokat, melyekkel a patak, kisebb folyó mentén találkozhatunk, másrészt megfigyelésükre, valamint az élőhely vizsgálatára ösztönöz, ahhoz ad módszert.
A könyv megírásával célunk volt a Természet nagy élményt adó sokféleségével és a rá leső veszélyekkel nemcsak szembesíteni az Olvasót, hanem arra késztetni, hogy megismerve megszeresse, majd megóvja ezen élettereket!
Azért, hogy e,feladathoz" minél változatosabban, egyénre szabottan tudjon nekilátni, több vizsgálati módszert is ismertetünk, szem előtt tartva azt, hogy a különféle módszerek igazán együtt (komplexen) nyújtják a megfelelő információt. A vízfolyás, mint rendszer, rá is kényszeríti az embert arra, hogy egységként tekintsen rá!
A kézikönyv végén a vízfolyás és élővilága megfigyelésén túl néhány olyan témakört is érintünk, melyek inkább a hasznos háttérismeretek körébe tartoznak, pl. élményekkel gazdagítják a még csak érdeklődő ,patakászokat" (ld. ökológiai játékok), vagy a magányosoknak" kínálnak csatlakozási lehetőséget (ld. a társadalmi szervezeteket bemutató fejezet), ill. a vízfolyás-renaturációra sarkallnak.
Végül a kézikönyv egyik megálmodójaként, szerkesztőjeként, köszönettel tartozom a Szerzőknek és a Lektoroknak, önzetlen munkájukért! A szerkesztésben munkatársaim, Nagy László Sándorné és Bócsi Béla voltak nagy segítségemre.
A kötet kiadását a Környezetvédelmi Minisztérium, a Világ Természetvédelmi Alap (WWF) Magyarországi Képviselete, az Ökotárs Alapítvány és a Göncöl Alapítvány Térségi Kutatások Intézete támogatta. Köszönjük szépen!
Kívánom, hogy kézikönyvünk hasznos és örömteli elfoglaltságot kínáljon minden Természetszerető embernek "örökbefogadott" vízfolyása mentén!
Dukay Igor a Hálózat az élővizekért programfelelőse
Vác, 1999. november
Vissza