Előszó
Változatlanul az a véleményem, egyetlen egyház sem mondhat le olyan kommentárokról, amelyek nemcsak közlik a szöveg magyarázatához szükséges tudnivalókat, hanem bizonyítják is. A...
Tovább
Előszó
Változatlanul az a véleményem, egyetlen egyház sem mondhat le olyan kommentárokról, amelyek nemcsak közlik a szöveg magyarázatához szükséges tudnivalókat, hanem bizonyítják is. A természettudományokban is csak azoknak a kísérleteknek az eredményét fogadják el, amelyek bárhol, bármikor megismételhetőek. Kommentár esetében ez azt teszi, hogy héber szavak is előfordulnak a szövegben, meg hivatkozások további munkákra.
Most is úgy igyekeztem megírni munkámat, hogy az is használhassa, aki csak kevéssé vagy egyáltalán nem járatos a héberben. Technikailag sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint voltunk Ézsaiás könyvecském megjelenése idején. Azóta elterjedt a személyi számítógép, magánember is vehet magának nyomtatót, javulnak a szövegszerkesztő programok. Persze nem adhattam ki a munkát hivatásos szedőnek, ez elviselhetetlenül megemelte volna a könyv árát. Péter fiammal barkácsoltuk össze a formát. Az olvasó szíves elnézését kérjük, ennyi tellett tőlünk.
El akartam kerülni a jegyzeteket. Ezeket ma már a drága külföldi könyvek sem a lap aljára írják, hanem a könyv végére. Az olvasó viszont megunja a sok lapozgatást, inkább lemond a jegyzetekről. Ezért a rövidebbeket zárójelbe téve a szövegbe tettem, a hosszabbakat pedig eltérő szedéssel a szöveg közé iktattuk.
A mértéket is meg kellett találni. Aki nálunk kommentárt olvas, az rendszerint igehirdetésre készül. Nem győzi keresztülrágni magát bármilyen vastag könyvön. Manapság sok olyan dolgozat jelenik meg, ahol a munka nagy része az eddigi vélemények ismertetése, ezek cáfolata, a kisebb rész a szerző mondanivalója. Úgy igyekeztem elmondani álláspontomat, hogy önmagáért beszéljen, megtakarítva a helyet sok más vélemény ismertetésétől. Ezt persze nem lehet teljes következetességgel véghezvinni.
Vissza