Előszó
Az elmúlt két évtized meghibásodási statisztikái a magastetők beázásainak ugrásszerű növekedését mutatják; ebben egyrészt a nagy „számok törvénye" játszott közre, hiszen divattá vált a magastető, másrészt a tetőtérbeépítések miatt a vízzárósággal kapcsolatos elvárások is jelentősen megemelkedtek. Ezzel együtt járt a tetőformák eddig nem látott bonyolultsága, és a tetőfedések eddig megszokott hajlásszögének csökkenése, nagyban fokozva ezzel a beázási veszélyt.
A tetőfedések által nyújtott „vízzáróság" már nem elégséges, a héjalás alatt közvetlenül kialakított terek, és a beépített építőanyagok a vízhatlanságot igénylik. Az épületek energiaveszteségét is érintő, összetett követelmények teljesítése az építőipari szokásjog alapján ma már nem lehetséges... az „ezt mi így szoktuk csinálni, és ebből eddig még soha sem volt baj..." szlogen már régen nem működik.
Az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége a szakmai színvonal általános emelése érdekében, a vállalkozó iparosok, és az anyaggyártók együttműködése keretében összeállította, és kiadja a tetőfedések vízzáróságát nyújtó alátéthéjazatokra vonatkozó tervezési és kivitelezési irányelveket, mely már a negyedik a szakmai irányelvek sorában.
Az elkészült szabályozási irat kimagasló érdeme, hogy széles körű szakmai közmegegyezésen alapul, hiszen figyelembe veszi a korábbi hazai hagyományokat, a külföldi előírásokat, a jelenlegi oktatási és tervezési gyakorlatot, és nem utolsó sorban az érintett gyártók alkalmazástechnikai utasításait is.
Az irányelv a hazai építésügyi szabályozási hierarchiában a legmagasabb szinten van hiszen az európai uniós szabványosítási rend értelmében közös szabvány csak az építőipari termékek vizsgálatára, azok minőségi jellemzőinek meghatározására lesz. Az ezekből készülő épületszerkezetek kialakítási feltételeit az adott ország, régió földrajzi-környezeti adottságai függvényében nemzeti felségjog keretében kell - irányelv formájában - kidolgozni.
Megköszönve a kidolgozásban közreműködők alapos munkáját, az együttműködő gyártók támogatását és egyetértését, reméljük, hogy e kiadvány is hamarosan kivívja szakmai elismertségét, és elnyeri méltó helyét a korábban kiadott ÉMSZ irányelvek sorában.
Vissza