Előszó
Kedves Gyerekek!
Ötödik osztályban több új tantárggyal ismerkedhettek meg, köztük a történelemmel is.
Miért tanulunk történelmet? Egy régi közmondás szerint: „A történelem az élet tanítómestere."...
Tovább
Előszó
Kedves Gyerekek!
Ötödik osztályban több új tantárggyal ismerkedhettek meg, köztük a történelemmel is.
Miért tanulunk történelmet? Egy régi közmondás szerint: „A történelem az élet tanítómestere." Aki a múltat megismeri, jobban érti a jelent, mindennapi örömeinkkel, bánatainkkal együtt. A történelemben járatos ember jobban érti a regényeket, filmeket, festményeket. Könnyen hozzá tud szólni olyan témákhoz, amikről a felnőttek szoktak beszélgetni.
Nemcsak ilyen "hasznos" célok eléréséért foglalkoznak az emberek szívesen a múlttal, hanem azért is, mert ez a tudás érdekes és szép. Már ti is sok mindent tudtok történelemből alsós olvasmányaitokból, mozi- és tévéfilmekből, szüleitek elbeszéléseiből... Biztosan hallottatok róla, hogy az őskori ember hatalmas, elefántszerű, de szőrös állatokra, mamutokra vadászott. Tudjátok, hogy az ősmagyarok nem itt, a Kárpát-medencében laktak, és arról is olvashattatok, hogy milyen pusztítást okozott őseinknek a tatárjárás és a törökdúlás. Hallottatok Árpád fejedelemről, Hunyadi Jánosról, Mátyás királyról, II. Rákóczi Ferencről, Kossuth Lajosról...
Ne féljetek attól, hogy a történelem nehéz, „száraz" tantárgy. A könyvet úgy írtuk meg, hogy sok színes, érdekes olvasmányt tartalmazzon. Ezek kiegészítő ismeretek, tehát nem kell őket megtanulni, csak ha tanárotok ezt külön feladja. Az ilyen „kiegészítő anyagokat", érdekes olvasmányokat bekereteztük, és színes háttérre nyomtattuk. Sok leckéhez külön olvasmány is tartozik; ezeket nem színalányomás, hanem a címük jelzi.
Vissza