Előszó
Kedves Hatodikos!
Reméljük, hogy ötödik osztályban megszeretted a történelmet. Szeretnénk, ha ebben a tanévben sem unnád meg ezt a tantárgyat, sőt még több örömet találnál benne!
A hatodikos...
Tovább
Előszó
Kedves Hatodikos!
Reméljük, hogy ötödik osztályban megszeretted a történelmet. Szeretnénk, ha ebben a tanévben sem unnád meg ezt a tantárgyat, sőt még több örömet találnál benne!
A hatodikos történelemtankönyvet is igyekeztünk úgy megírni, hogy ne csak évszámok szerepeljenek benne és mindenféle más adat, ne csak a „száraz" történelem, hanem sok érdekes történet, olvasmány is. Olvashatsz majd például arról, hogyan éltek a középkorban a gyerekek és a felnőttek. Hogyan öltözködtek, mit ettek hétköznapjaikon és ünnepeiken? Milyen volt egy királyi lakoma? Milyen betegségek pusztították a népességet? Hogyan építették a várakat? Hogyan mértek meg különböző dolgokat? Hogyan utaztak szárazföldön és tengeren? Milyen volt az élet az óceánokon hónapokig hánykódó hajókon, és miért rettegtek az emberek a kalózoktól?
A könyvben két oszlopot (a nyomdászok kifejezésével: két hasábot) találsz. A szélesebb hasáb tartalmazza a tananyagot, a lapok szélein lévő - színes alapra nyomtatott - hasáb pedig az olvasmányokat. Ezeket persze nem kell megtanulnod, csak ha a tanárod külön felszólít erre! Ebben a könyvben - az ötödikeshez hasonlóan - dőlt betűs szavak vagy mondatok jelzik a fontos dolgokat, és vastag betűvel jeleztük, hogy mi a leckék legfontosabb része.
A tavalyi könyvedben egy kis napocska jelezte azt, hogy milyen kifejezéseket érdemes megnézni a kislexikonban. Most már a kislexikont csillaggal (*) jelöltük, úgy, mint a komoly, tudományos történelemkönyvekben. (Nézd meg még akkor is, ha úgy gondolod, hogy tudod a jelentésüket. Hátha még pontosabban fogod tudni ezután.)
A könyv végén lévő időrendi táblázat segítségével megnézheted, mi történt másutt egy-egy fontos magyar történelmi esemény időpontjában. A könyv használatát név- és fogalommutató segíti, amit a kötet végén találsz meg. Ez a könyvben szereplő nevekről és fontosabb fogalmakról azt árulja el, melyik lapon olvashatsz róluk.
A középkori történelem tanulásához sok-sok jó jegyet és még több örömet kívánunk!
Vissza