Előszó
A használatos programozási nyelvek többsége megadja azt a lehetőséget, hogy a gyakori alapfüggvényeket valamilyen formában felhasználhassuk. Ez lehetővé teszi, hogy beépítsünk a programunkba bizonyos összefüggéseket, melyek paraméterezésével ugyanazt a függvényt esetleg más-más alakban jeleníthetjük meg.
Példaként egy BASIC függvény definíció: Function F(x: REAL) : REAL;
100 DEF FNF(x)= Begin
a* SIN (b* x+c) +d =a* SIN <b* x+c) +d
End;
Mindkét példában az a,b,c,d változókat tekintsük globális változóknak, ezek befolyásolják a kirajzolandó görbe alakját. A függvény független változóját x jelöli.
A fentiek egyrészt megmutatják, hogy hogyan tudunk a beépített függvényekkel akár egész függvényosztályokat megjeleníteni, másrészt rámutatnak arra, hogy csak a programba előre beépített függvényekkel tudunk bármit kezdeni, hiszen a felhasználó csak a paraméterek értékeit tudja meghatározni és ettől maga a függvény természetesen nem változik meg.
Joggal kérdezheti a programozásban kevésbé jártas felhasználó, hogy mit lehet csinálni akkor, ha neki olyan függvény görbéjét kell kirajzoltatni, amit nem építettek be egyetlen általa ismert programba sem? Három megoldás kínálkozik. Az első az, hogy vegyen elő milliméterpapírt és rajzolja arra a görbét. Második az, hogy újon magának egy programot, amelyik ki tudja rajzolni az általa óhajtott függvényt Harmadik -szerintünk a legszebb megoldás-, hogy készítsen olyan programot, amelyik mindent ki tud rajzolni, így sohasem lesz többé olyan gondja, hogy valamit nem sikerül ábrázolni.
Az első megoldást azoknak ajánljuk, akik nem mernek egy nagyobb programba belefogni. Másodikat azoknak, akik le tudják gyűrni ugyan az akadályt, de nincs szükségük általános megoldásra, mert mondjuk soha többször nem kell nekik grafikont készíteniük.
Az utolsóként említett program megírását akkor gondoljuk hasznosnak, ha azt utána alkalmazza is az elkészítője, vagy ha valaki kedvet érez komolyabb programozási munkákhoz.
Vissza