Előszó
A Pázmány Péter Tudományegyetem állatrendszertani intézetének kiadványában, a „Fragmenta Faunistica Hugarica"-ban, 1941-ben közleménysorozatot indítottam meg, amelynek tagjai az állatcsoportok gyűjtésének módszereit, technikáját ismertették. Az volt a célunk, hogy megbízható, kipróbált gyűjtési módokat ismertessünk meg azokkal, akik az illető állatcsoporttal foglalkozni kívánnak. Azt terveztük, hogy sorra vesszük a hazai állatvilág összes csoportjait. Illetékes szakemberek tollából meg is jelentek a szivacsok, csalánozók, férgek, medveállatocskák, puhatestűek, mohaállatok, soklábúak és az alsórendű pókszabásúak gyűjtési utasításai.
1947 elején Dr. TASNÁDI KUBACSKA ANDRÁS, az Országos Természettudományi Múzeum főigazgatója azt az eszmét vetette fel, hogy nem volna-e célirányos egy, teljesen megfelelő szakemberek által írt gyűjtéstechnikai mű megírása és megjelentetése. Mivel a tájékoztató tárgyalások eredményesek voltak, vállaltam a munka megszervezését és a könyv szerkesztését.
Hála a felkért munkatársak lelkes és pontos munkájának, immár napvilágot láthatott a három kötetre tervezett mű első része. Ez a gerinctelenek csoportjait tárgyalja a rovarok nélkül. A második kötetet a rovaroknak szenteljük, a harmadik pedig a gerincesekkel fog foglalkozni és ezeken kivid különböző, a gyűjtéstechnikával kapcsolatos témaköröket fogunk benne ismertetni.
Az első kötetet abban a reményben adjuk át a nyilvánosságnak, hogy mindazok, akik hivatásuknál fogva, vagy pedig önként kapcsolatba kerülnek a természettel, meg fogják benne találni azt, amit a gyűjtésről tudni kell.
A munka abban különbözik minden hasonló természetű hazai vagy külföldi vállalkozástól, hogy egységes szempontok szerint rendezve, írva és szerkesztve fogja felölelni a hazai állatvilág összes csoportjait, az egysejtűek tői az emlősökig. Minden fejezetet olyan szakemberrel Írattunk meg, aki maga is aktive gyűjtötte az illető állatcsoport tagjait, tehát közvetlen tapasztalásból ismeri gyűjtésük minden csinját-binját, fortélyait. Vagyis nem egyszerűen átvett ismereteket közlünk, hanem kipróbált eljárásokat és módszereket ismertetünk. Arra törekedtünk, hogy a tulajdonképpeni gyüjtéstechnikán túl még valami mást, többet is adjunk.
Vissza