Előszó
A homeopátiás szerfelírás tudomány és művészet is egyben, abból is a legnehezebb fajsúlyú. A sikeres esetmegoldásnak három feltétele van:
1. A jó esetfelvétel
2. Megbízható matéria medica-tudás
3. A szakirodalom alapos ismerete
Ennek a repertóriumnak az a célja, hogy jól forgatható, hasznos szakkönyvvé váljon, amely a homeopata számára megkönnyíti a szerfelírást. Az ilyen típusú könyvnek igényes megvalósításra, de nem eredetiségre kell törekednie.
Minden hagyományos szerkezetű repertóriumnak vannak előnyei és hátrányai. Úgy érzem, hogy ez az elrendezés minimálisra csökkenti a hátrányokat. Nagyon alapos szelekció után a lehető legkevesebb szer került be az egyes rubrikákba, és csak olyanok, amelyeket gyógyítói gyakorlatom során magam is használtam, vagy amelyeket olyan szaktekintélyek is határozottan alátámasztanak, mint Boger, Kent, Clarke stb.
Egy tömör repertórium értelemszerűen nem olyan részletes, mint Kent vagy Bönninghausen munkája. Azt a célt szolgálja, hogy - a szó minden értelmében - csökkentse a homeopata terheit.
A könyv felépítése és használatának módja
A mentális, az általános tüneteket, az egyes szervek és testrészek tüneteit, a modalitásokat jelölő főcímeket alfabetikus sorrendben rendeztük el. Minden fiziológiai és patológiai állapotot: étvágyat, az ételek elutasítását, vagy ezek szeretetét, a hányingert, hányást, a folyadékigényt, a hőszabályozást, a pulzust jellemző fogalmakat úgyszintén. A szükséges helyeken utalások segítik a tájékozódást. Ilyen elrendezés mellett nem lesz nehéz megtalálni a megfelelő rubrikákat. Minden rubrika tartalmazza az összes fontos szimptómát, ezek kísérőtüneteivel és modalitásaival együtt. A homeopatának azonban nem csak az egyedi tünetek alapján kell keresnie a megfelelő szert. Sokkal jobb, ha a tünetek totalitását veszi alapul - az egyes szervek vagy részeik állapotát, az általános állapotot és az általános modalitásokat is. Az általános modalitásokat - javulás, rosszabbodás - » illetve « jelekkel jelöltük, míg a helyi modalitásokat > illetve < jelekkel. Ezáltal könnyű megkülönböztetni őket egymástól. Például: a „Szem, becsukja, amikor, »" rubrika esetében annak ellenére, hogy ez a modalitás a "Szem" címszónál szerepel, ez a körülmény (ti. ha a beteg becsukja a szemét) az általános tüneteket is módosítja.
Dr. Boger nagy mestere volt annak, hogyan lehet általános rubrikát alkotni egy egyedi tünetből. Akik használták „Synoptic Key" c. munkáját, azok bizonyára észrevették ezt. Vegyük például az „Ügyetlenség" c. rubrikát. Kent Repertóriumában ez a tünet a „Végtagok" címszó alatt található. Azt jelenti, hogy a beteg elejti a tárgyakat vagy botladozva jár. De dr. Boger általános rubrikává alakította át, így most már azt is kifejezheti, hogy a beteg gondolkodása és/vagy fizikai megnyilvánulása nehézkes. Ez a repertórium dr. Boger minden új rubrikáját tartalmazza. Saját tapasztalataim alapján magam is tettem néhány kiegészítést. Ilyen például az „Ingadozna, mintha" címszó. Az egyik betegem elmondta, ha néhány percnél tovább áll, akkor úgy érzi magát, mintha ingadozna; nem szédüléshez hasonló érzés ez, inkább olyan, mintha nem stabilan állna a földön. A „Járás, ingadozó" címszó alatt felsorolt szerek között volt az a szer, amely végül segített a betegen.
Minden gyakorló homeopata tisztában van azzal, hogy a megfelelő szer megtalálásának legfontosabb tényezői a modalitások és a kiegészítő tünetek. Ezért a különböző standard repertóriumokból átvettem minden hasznos modalitást. Például az egyik: "Lélegzet, visszatartásától «" kizárólag Bönninghausen "Therapeutic Pocket Book" című művében szerepel. Ezen modalitás egyszer segítségemre volt egy lábfejen jelentkező fekély gyógyításában, ami tromboangitiszes elzáródás miatt alakult ki.
Vissza