Előszó
A Csendes-óceán szárazföldjei (eltekintve a japán-, indonéz és a Fülöp-szigetektől) kisebb-nagyobb szigetekből és az ausztráliai földrészből állanak. Ezt az egészet Óceánia néven ismeri a földrajz-tudomány és a következőképp csoportosítja:
1. Ausztrál-Ázsiához tartozik Ausztrália földrésze, Tasmania szigete és Új-Zeland. Ezeknek a lakossága majdnem tisztára európai eredetű.
2. Melanézia sötétbőrű bennszülött lakosságáról kapta nevét. Ide tartoznak azok a nagy szigetek és szigetcsoportok,, amelyek ívalakban helyezkednek el Ausztráliától északkeletre: Új-Kaledonia, Új-Hebridák, Salamon-szigetek, Bismarck-szigetcsoport, Hűség-szigetek, Új-Guinea stb.
3. Polinézia rengeteg, jobbára apró, korall-alépítményű szigetből áll, amelyek Ú j-Guinea szigetétől északra és északkeletre füzérszerűen helyezkednek el: a Marianne-, Karolina-, Marshall- stb. szigetek (ezeket másképp Mikronéziának is hívják); ide tartoznak még más kisebb szigetek is (a szűkebb értelemben vett Polinézia), amelyek egyrészről Ausztrália és Új-Zeland, másrészről az amerikai földrész között feküsznek, köztük a Phönix-, Szamoa-, Társaság-, Tonga-, Cook- stb. szigetcsoportok.
Óceánia e szigetvilágában Ausztrália és Új-Zeland fontos szerepet játszik, területük nagysága, anyagforrásaik sokfélesége és viszonylag fejlett gazdaságuk miatt. Ez a két ország a világ eme részén az imperializmusnak fontos katonai és gazdasági támaszpontja.
Vissza