Előszó
Megrendítő könyvet tart kezében az olvasó. Az előszó szerzője elmondhatja, hogy kevés ilyen megrázó témájú művet olvasott - annak ellenére, hogy tárgyát eddig is ismerte, és az, hogy mélyebben nem...
Tovább
Előszó
Megrendítő könyvet tart kezében az olvasó. Az előszó szerzője elmondhatja, hogy kevés ilyen megrázó témájú művet olvasott - annak ellenére, hogy tárgyát eddig is ismerte, és az, hogy mélyebben nem merült tanulmányozásába, nem csak időhiányból és nem csak lelkiismerete elaltatásának öntudatlan vágyából fakadt. Sokkal inkább a szembesülés, és ezzel a végső kétségbeesés, a kétségbeesés elviselhetetlenségének félelméből. Ez a mű azonban megfoszt bennünket a további kibúvók lehetőségétől.
A kis kötet napjaink leghatalmasabb problémájáról, a Föld ökológiai pusztulásáról, és az emberi szellem idevezető útjáról szól.
A kérdés most, a huszadik század utolsó harmadában lett életbevágó fontosságú. De ha visszatekintünk, ha megpróbáljuk történelmi - és szellemtörténeti - gyökereit feltárni, kiderül, hogy az még az ember materiális világának, létezése feltételének, a Földnek mint életünk közegének megléténél is fontosabb.
Minden félelmünk, rettegésünk, idegenkedésünk ellenére e tanulmányok nyomán kénytelenek vagyunk végiggondolni a folyamatot, melyet Endreffy Zoltán nem félt szemünk elé tárni - s talán azért nem, mert benne az átlagos embernél mélyebben él a megváltoztatás, a helyrehozás reménye, a világ teremtettségének bizonyossága. Ha, mint a bevezetés írója mégis vitára kényszerülök, ha mégsem tudok megszabadulni kétségbeesésem terhétől, az nem az ő hibája. Nem vele, hanem önmagammal vitatkozom - mint azt, alkalmasint, a könyv minden olvasója megteszi majd. Az ő nevükben, az olvasók, a megrendült olvasók nevében beszélek, bevezetőm az ő gondolataikat és valamennyiük gondolatait próbálja megfogalmazni.
Vissza