Előszó
Az adattárak, kézikönyvek sorában az életrajzi lexikonok kitüntetett helyet foglalnak el. Fontos szerepet játszanak identitásunk őrzésében, a történeti kutatás szolgálatában, emellett olyan...
Tovább
Előszó
Az adattárak, kézikönyvek sorában az életrajzi lexikonok kitüntetett helyet foglalnak el. Fontos szerepet játszanak identitásunk őrzésében, a történeti kutatás szolgálatában, emellett olyan gyakorlati szempontok is megkívánják az ismert, tevékeny, bármilyen szempontból kiemelkedő személyek ismeretét, mint az iskolai oktatás, városigazgatás, ismeretterjesztés, művészet, vagy az idegenforgalom.
Városunkban 1974-ben jelent meg az első életrajzi lexikon, a Hódmezővásárhely jelesei. A könyvtárunkban, a Németh László Városi Könyvtárban 1976-ban megindult módszeres életrajzi adatgyűjtés nyomán módunkban állt a helyi sajtó hasábjain nemcsak a kislexikon legkirívóbb tévedéseit kijavítani, hanem új életrajzokat is publikálni. Az első sorozat közreadása 1988-89-ben történt, akkor a Csongrád Megyei Hírlap a helyesbítések mellett 119 új életrajzot is közölt. E sorozatra építve jelentette meg Vásárhely Önkormányzata 1993-ban a 128 életrajzot tartalmazó Jeles vásárhelyiek című kötetet.
Mivel a további adatgyűjtés több biográfiához már kevéssel a kislexikon megjelenése után teljessé vált, más személyiségek életműve pedig időközben zárult le, e gyűjtemény is kiegészítésre szorult, időről időre pótlásokat kellett közreadnunk. Már 1994-95-ben új sorozatot közölt a Délvilág, meg a Reggeli Délvilág, majd 1997-ben, illetve 2001-ben A 7 Napról című hetilap hozta a még újabb életrajzokat. 1993, a Jeles vásárhelyiek megjelenése óta négy sorozatban összesen 90 életrajzot adtunk közre, ennyivel próbáltuk teljesebbé tenni a vásárhelyi panteont.
Miután az 1974-es gyűjtemény vázlatos, elnagyolt személyiségrajzait is szinte kivétel nélkül újraírták szerzőik, kérésünkre, egy potenciális kötet számára, ily módon napjainkra 296 életrajz gyűlt össze. Ez a 296 életrajz azonban két kötetben és négy sajtóközlemény-sorozatban található, ezért vált szükségessé együttes, egységes közreadásuk.
Vissza