Előszó
A menetrendkönyv kezelése!
Menetrendi tájékoztató Az utazási lehetőségek megállapítása a menetrendkönyvbe külön elhelyezett vasúti térkép és az állomások névmutatója segítségével tör* téaik.
A térképen az egyes vonalak mellett, az állomások névmutatójában pedig az állomásnevek után tevő számok vagy betűjelek azt jelentik, hogy az illető vonal vagy állomás milyen sorszámú (betűjelű) menetrend* táblázatban található.
A menetrendtáblázatokban, valamint az azok felett elhelyezett vonalátnézeten a vastag betűkkel nyomtatott állomásnév a csatlakozó állomást, a vékony betűkkel nyomtatott szám és vonalmegnevezés a csat* lakozó vonal számát és irányát jelöli.
A menetrendtáblázatokban a nemzetközi vonatoknál, csak a viszonylatok és a közlekedési idők vannak feltüntetve. Részletes tájékoztatást a nemzetközi összeköttetések kivonatos menetrendje és kocsikimutatása tartalmazza.
Közvetlen vonat vagy közvetlen kocsit továbbító vonat esetén a menetrendoszlopban erre utaló megjegyzés van. Az érkezési idő - a csatlakozóállomás időadat rovatában - a csatlakozó vonalról való érkezést, az indulási idő a csatlakozó vonalra való indulást jelöli, következésképpen átszállás nélkül lehet az illető vonalra utazni.
A csatlakozó állomás időadat rovatában a dőlt számmal (17 05) jelzett érkezési illetve indulási időadat azt jelenti, hogy a vonalra átszállással lehet utazni.
A menetirányt nyilak jelzik. A menetrendi adatokat a nyílnak megfelelően felülről lefelé vagy alulról felfelé kell olvasni.
A vonat száma az időadatok fölött található. A vonatok általában 1. és 2. osztályú kocsikkal közlekednek. Ezt külön nem jelöljük. Ellenben ha a vonat csak 1. osztályú vagy csak 2, osztályú kocsikkal közlekedik a vonat szám alatt feltüntetett 1. vagy 2, szám jelzi.
Ha egyes vonalakon valamennyi vonat csak 2. osztályú kocsikkal közlekedik, a vonatkozó menetrendtáblázatban erre utaló megjegyzés van.
Azokat a vonatokat, amelyek nem mindennap vagy csak bizonyos időszakban közlekednek, vagy külön rendeletre közlekednek, az időadat előtti hullámvonal jelzi.
A fejrovatban a vonatszám alatt feltüntetett (figyelmeztető) jel arra utal, hogy a vonat közlekedésére a magyarázat ad tájékoztatást.
A közlekedési időszak meghatározásához a hónapokat római, a napokat pedig arab számok jelzik. (Pl. VI. 1-IX. 10. azt jelenti, hogy a vonat csak június 1-től szeptember 10-ig [azaz 1-én 0 00 órától 10-én 2400 óráig] terjedő időszakban közlekedik.)
Az időadatok 0 00 órától 24 00 óráig terjedd óraszámításra vonatkoznak. Az éjféli érkezést 24 00, az éjféli indulást 0 00 jelzi. Magyarországon a közép-európai idő (KözEI) érvényes.
Az európai államokban használt különböző időszámítások összehasonlító táblázata a 7. oldalon található. ÜNNEPEK. Magyarországon a vasúti forgalom szempontjából ünnepnapnak számít január 1, III. 31. húsvéthétfő, április 4, május 1, augusztus 20, november 7, december 25 és 26.
A MENETREND VÁLTOZÁSA. A menetrendek megváltoztatásának vagy a személyforgalom bármely okból való korlátozásának jogát a közlekedési vállalatok fenntartják maguknak. Az ilyen változásokról az utazóközönség tájékoztatása az állomásokon kifüggesztett hirdetmények és a sajtó útján történik. Figyelmeztetés A szerkesztőség a menetrendeket hivatalos adatok alapján állítja Össze, ezért az idegen vállalatoktól kapott adatok helyességéért, továbbá az esetleges nyomda- és egyéb hibákért felelősséget nem vállal.
Vissza