Előszó
Ön, aki e könyvet megvásárolta, bizonyára valamilyen vállalkozás indításán töri a fejét. Természetesen az is lehetséges, hogy van már vállalkozása, melyet most fejleszteni kíván. Bárhogy is legyen, Önnek tőkére van szüksége!
Az utóbbi 4-5 év gazdaságpolitikája megélénkítette a vállalkozói kedvet, amely alapvető változásokat hozott a hazai bankok és a velük kapcsolatban álló vállalkozások életében is. A kétszintű bankrendszer létrehozásával sorra alakultak az új pénzintézetek és kereskedelmi bankok. Kezd kialakulni egy egészséges versenyszellem - fenti cégek között -, amely eredményeképpen a vállalkozókat egyre inkább megbecsülik, s örömmel fogadják. A kereskedelmi bankok és pénzintézetek különböző forrásokból pénzeszközökkel rendelkeznek. Ezeket vagy saját gyűjtési munkájukkal (pl. betétgyűjtés), vagy valamely más pénzintézettől, banktól (pl. MNB, Világbank) veszik kölcsön. Mind a gyűjtött pénz után, mind a kölcsönbe kapott (refinanszírozott) pénz után kamatot kell fizetniük a bankoknak, továbbá ezeket az összegeket egy bizonyos idő letelte után vissza is kell fizetni. A bankok a kamatot csak akkor tudják kifizetni, ha a gyűjtött pénzeszközöket, vagy a más banktól kölcsönbe kapott pénzeket magasabb kamatért, meghatározott időre és meghatározott célra kölcsönadják. Ezzel a tevékenységgel tulajdonképpen az egyenlőtlenül elhelyezkedő pénzforrásokat oda irányítják, ahol azok hatékonyan tudnak működni.
- A betétgyűjtéskor a bank a különböző helyeken felhalmozott és nem működő pénzeszközöket központosítja, a hitelezéssel pedig azt visszajuttatja a gazdaság működésébe: olyanoknak adja kölcsön a gyűjtött pénzeszközöket, akik azt gazdaságosan tudják hasznosítani, s így a termelést ott segítik, ahol a pénzhiány miatt egyébként az nem lenne lehetséges.
- A más pénzintézettől szerzett, vagy refinanszírozott pénzeszközöket általában előre meghatározott célra nyújtja a kereskedelmi bank az általa közvetített hitelekkel és egyben elősegíti a gazdaságpolitikai célok megvalósítását is.
Tehát a kereskedelmi bankok és pénzintézetek tevékenységükkel a termelés állandó megújulását, fejlődését biztosítják. Az a vállalkozás, amely termelésének, üzletvitelének menetéhez, fejlesztéséhez nem rendelkezik átmenetileg elegendő pénzeszközzel, annak valamely banktól, vagy más pénzintézettől hitelt kell felvenni. Miután a hitelfelvételek lehetőségei lényegesen megváltoztak a korábbi rendszerhez képest, a vállalkozás beindítása előtt célszerű áttekinteni a szóbajöhető hitelkonstrukciókat.
E kiadványban megkíséreljük a vállalkozókat átsegíteni a hitelkonstrukciók útvesztőjén oly módon, hogy bemutatjuk a jelenleg hazánkban felvehető hitelkonstrukciókat, kiemelve azt, hogy ki, mikor, milyen feltételekkel veheti fel ezeket, illetve segítséget nyújtunk ahhoz, hogy a vállalkozók megtalálják a vállalkozásuk bővítéséhez legjobban illő hitelkonstrukciót. A következő oldalakon a bankoktól, pénzintézetektől igényelhető hitelek különböző típusait ismertetjük. Javasoljuk hogy alaposan tanulmányozzák, s csak azután döntsenek a hitelfelvétel mellett, ha számításaik eredményeképpen fellendülés, vagy stabilizálódás áll majd be vállalkozásukban.
Ehhez kívánnak eredményes munkát a szerzők!
Vissza