Előszó
Üdvözlet a pálinkának!
Rólunk, magyarokról azt tartják, hogy borivó nemzet lennénk. Ám az is köztudott, hogy a második, leginkább „magyarosch"-nak tartott italunk a pálinka. Hagyományainkból következik, közmondásaink őrzik annak bizonyítékát, hogy a magyarok e pompás, erőt adó étvágygerjesztőt kismértékben fogyasztva a legjobb orvosságként is számon tartják.
A magyar pálinkának mifelénk számos ünnepe is van, hírét, nevét rangos fesztiválok öregbítik.
A magyar pálinkának nemcsak tekintélyes múltja van, de bizakodásra jócskán okot adó szép jövője is. Kötelességünk tehát nemzeti termékünk őrzése, védelme, piaci lehetőségeinek kihasználása.
Az uniós tagságunkat megelőző években a szakma kezdeményezte, hogy szűnjön meg az a több évtizedes szabály, amely az ún. hidegüti (alkoholból és aromából készült, ezzel olcsóvá vált) termékekre is megengedte a pálinka név használatát. A csatlakozási tárgyalások hosszú folyamatában elértük, hogy a vonatkozó EU-rendelet védetté és csak Magyarország számára használhatóvá nyilvánítsa ezt a megnevezést.
A szakma példás összefogással, kitartó munkával egyrészt megismertette a vásárlókkal az új helyzetet. Másrészt következetes állami ellenőrzéssel együtt biztosítja, hogy a termelők ne csapják be a fogyasztót. Hiszen ez a pálinka már nem az a pálinkái Nyilván drágább, mint a szeszből, aromából kevert. De a gyümölcseinket visszaidéző csodálatos íze, aromája, zamata van. Éppen olyan, amiként azt őseink itták, elkészítésével magyar embereknek teremtve munkát, megélhetést. A pálinkaként kínált termék valóban gyümölcsből készüljön.
Miért szeretném mégis a pálinkát az egész magyar agráriumnak példaként ajánlani?
Mert számos, egy-egy térséghez kötődő hagyományos, jó hírnevű, üzleti sikerré tehető termékünk van. Ezek védelmének megszerzését azonban csak a termelik kérhetik. Az állam ebben együttműködő partnerként áll a, termelik mellé. A termékvédelem nem pusztán öncél, hanem eszköz is egyben.
Az EU jogrendjében is biztosított lehetőség a nemzeti termékek piaci sikereinek megteremtéséhez, a termelők, előállítók életének javításához.
Kérem tehát a térségi termelőket, éljenek ezzel a lehetőséggel!
Barátsággal, Gráf József miniszter
Vissza