Előszó
Szocializmust építő országunkban bányászatunkra hatalmas feladatok várnak az Ötéves Terv során. Bányáinkba mind több és több gép kerül, hogy a bányászok nehéz fizikai munkáját kiküszöbölje.
A termelést közvetlenül szolgáló réselő, fejtő stb. gépek mellett mind nagyobb számban kapnak bányáink szállító berendezéseket, vitlákat, kaparószalagokat, valamint egyéb gépeket, kompresszorokat, szivattyúkat stb.
A multban, amikor a bányák a tőkések tulajdonát képezték, a meglévő kevés számú gép kezelése mellé beállított munkásokat - abból az elvből kiindulva, hogy a dolgozókat képzésben részesíteni nem tanácsos - semmilyen oktatásban nem részesítették.
Kormányzatunk a Bányászszakszervezettel egyetértésben irányt vett arra, hogy ezt az állapotot megszüntesse és Alkotmányunk szellemében, mely szerint minden dolgozónak joga van magát képezni és erre a lehetőséget biztosítani kell, rendeletet adott ki a bányákban alkalmazott gépkezelők kötelező szakmai képzéséről.
A bányagépkezelők képzésének célja fentieken túlmenően az is, hogy a gépek kezelésével megbízott dolgozók munkájukat jobban tudják elvégezni, ezen keresztül fokozzák a bányabiztonságot, meghosszabbítsák a gépek használatának időtartamát. De fontos feladata a tanfolyamoknak az is, hogy elősegítsék a gépek szabályszerű kezelésének oktatásán keresztül a gépek melletti balesetek kiküszöbölését.
Az oktatás céljára szolgáló könyv kiadásán keresztül is kifejezésre jut, hogy népi demokráciánkban legfőbb érték az ember, kinek munkáját meg kell könnyíteni és személyi biztonságát óvni kell.
A könyv kibocsátásával meg akarjuk könnyíteni a tanfolyamokon résztvevő hallgatók és a tanfolyami előadók munkáját. Használják fel tehát a bányáknál rendezendő tanfolyamok anyagául, hogy a tanultakon okulva tudásukkal és munkájukkal még fokozottabban szolgálják Ötéves Tervünk megvalósítását, ezen keresztül a Szocialista Magyarország felépítését.
Vissza