1.067.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Japán a kilencvenes években I.

Gazdaság, politika, külkapcsolatok

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: BIGIS
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 71 oldal
Sorozatcím: BIGIS Közlemények-BIGIS Papers
Kötetszám: 4
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 963-8517-23-9
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A kötetünk tanulmányainak alapjául szolgáló előadások eredetileg a Posztgraduális Nemzetközi és Diplomáciai Tanulmányok Intézetének „Folytonosság és változás: Japán az új évezred küszöbén" című, a... Tovább

Előszó

A kötetünk tanulmányainak alapjául szolgáló előadások eredetileg a Posztgraduális Nemzetközi és Diplomáciai Tanulmányok Intézetének „Folytonosság és változás: Japán az új évezred küszöbén" című, a budapesti Japán Nagykövetség által támogatott 1993. március 22-23-i konferenciáján hangzottak el (a konferencia részletes programja a kötet végén található). A konferenciát követően az előadások szokásos módon való megjelentetésére nem volt lehetőség és az idő múlásával erről a szervezők és előadók hovatovább le is mondtak. Később azonban, mikor a körülmények változatával a kiadás lehetővé vált, a kérdéskör hosszabb távon érvényesülő jelentősége s az az iránti érdeklődést kielégítő újabb kiadványok viszonylagos hiánya arra indította az Intézet vezetését, hogy a kiadás kérdését még egyszer fontolóra vegye. Miután azok az előadók, akik annak idején előadásaik szöveges változatát a későbbi megjelentetés céljára a szervezőknek átadták, hozzájárultak az „archív-jellegű" kiadáshoz, az Intézet a megjelentetés mellett döntött. A kötet szerzői ugyanakkor abban is egyetértettek, hogy hozzájárulásaik nagyobb változtatás nélkül, az eredeti, 1993. márciusi időpontnak, az addigi folyamatoknak, ill. az akkori állapotoknak megfelelően lássanak kötetbe gyűjtve napvilágot. A döntés mellett további érvek is szóltak. Azt, hogy az egykori előadók teljesítménye - amellyel ki-ki saját véleményét képviseli - mennyire bizonyult, ill. bizonyul maradandónak, eldönti majd az olvasó és az idő. A tárgykört tekintve azonban kétségtelen, hogy az akkori Japánt az 1993 tavasza óta eltelt mintegy két év japáni és nemzetközi fejleményei olyan távlatba állították, amelyben indokolt a konferenciát kevésbé egyszeri eseményként, sokkal inkább egy, legalább néhány évente, bizonyos rendszerességgel szervezett, sorozat-jellegű vállalkozás első alkalmának tekinteni s így is dokumentálni. Az azóta bekövetkezett változások arra utalnak, hogy az 1993-as év a megelőző időszak gazdasági és politikai „buborékainak" felszámolódása után és a kilencvenes évek ilyen válságtünetekkel jelentkező vajúdásának kezdeti szakaszában különösen alkalmas indítási pontja lehet egy hosszabb távú vállalkozásnak. Mindez azt támogatja, hogy a későbbiek mellett az első ilyen konferencia anyaga is hozzáférhető legyen s így azokéval később egybegyűjthető dokumentációban szolgálhassa mind a tárgyi, mind a feldolgozási folyamatok nagyobb távlatú nyomon-követését.
1995. november 24. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Hernádi András:
Japán a világgazdaságban 7
Berényi Judit:
Japán és a kelet-európai gazdasági kapcsolatok 15
Gergely Attila:
Mai japán politika: a változás külső és belső tényezői 35
Zala Tamás:
Szövetséges és versenytárs: az amerikai-japán kapcsolatokról 45
Tálas Barna:
Japán Kínából nézve: a japán-kínai kapcsolatok 55
Az 1993. márciusi konferencia programja 69
Angol nyelvű tartalomjegyzék / Contents 71
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem