1.063.444

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Herman Ottó a zoológus és ornithológus

Különlenyomat az Állattani Közlemények XLVII. kötet 3-4. füzetéből

Szerző
Róla szól
,
Kiadó:
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 7 oldal
Sorozatcím: Állattani Közlemények
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Herman Ottó fekete-fehér fotójával illusztrálva. Különlenyomat.
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ha a magyar tudományos madártan megalapítójának Petényi János Salamont tartjuk, akkor Herman Ottóról azt mondhatjuk, hogy a mai magyar madártan megalapítója. Herman Ottó életrajzát már sokan... Tovább

Előszó

Ha a magyar tudományos madártan megalapítójának Petényi János Salamont tartjuk, akkor Herman Ottóról azt mondhatjuk, hogy a mai magyar madártan megalapítója. Herman Ottó életrajzát már sokan megírták, főleg Lambrecht Kálmán két könyvében találunk bőséges adatokat róla. Nehéz feladat Herman Ottóban különválasztani a zoológust, ethnographust, ősrégészt és politikust. Megkísérlem mégis Herman Ottót a zoológust és az ornithológust bemutatni, és ismertetni hatását a magyar ornithológia fejlődésére.
Herman Ottó 1847-ben került el szülővárosából, Breznóbányáról Diósgyőrbe. Az iskoláit jó eredménnyel végezte, de csak két évig. A szabadságharc leverése olyan mély hatást tett a hazafias szellemben nevelkedett gyerekre, hogy nem volt hajlandó tovább tanulni. Csak az erdőt bújta és madarászott a 15 éves fiú, és közben elsajátította természetbarát orvos atyjától - Petényi barátjától - a madártömést. Ez Hermán Ottó ornithológus pályájának a kiindulása.
Az iskolai kötelesség elhanyagolásának hamar megjöttek a szomorú következményei. A hét-gyerekes, kisfizetésű atya kénytelen kivenni fiát az iskolából, és jönnek a miskolci, korompai és bécsi szomorú lakatosinas-, a dalmáciai katona-, majd a kőszegi fényképész-évek.
Közben-közben azonban megcsillan egy-egy halvány fénysugár. 1854-56 közt sokat tanul Herman Ottó a bécsi Naturalienkabinettben, melyet szorgalmasan látogat. Az entomológus Brünner figyelme ráterelődik az értelmes fiatalemberre, akit az „ónkezelésre" (Lambrecht), rajzolásra tanít meg. Vele illusztráltatja tanulmányait. Brunner hatása érezhető Hermán Ottó későbbi tudományos munkáiban is.
A katona-évek viszont módot nyújtanak neki a hőn óhajtott tenger, az Adria megismerésére, melynek hatása szintén érezhető későbbi munkásságán. Mint katona Európa egy részét bejárja.
Végül jön a keserves évek utolsó stációja: 1863, Kőszeg. Itt ismeri meg őt egy szerény, visszahúzódott kutató, az első magyar ornithológus gárda egyik tagja, Chernel Kálmán - Herman Ottó későbbi utódjának atyja -, aki beajánlja Brassai Sámuelnek az akkor létesülő kolozsvári múzeumhoz... Vissza

Keve András

Keve András műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Keve András könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem