Előszó
Részlet:
"8. Zusammenfassung - Az első rész összefoglalása
A tanulmány elsődleges célja, hogy a stájerországi kommunális hulladékgazdálkodással kapcsolatos eredményeket bemutassa, a tapasztalatokat átadja, hogy azok hasznosíthatók legyenek a magyarországi - különösen pedig Hajdú-Bihar megyei - problémák megoldásában. Természetes, hogy a stájerországi eredmények csak Magyarország sajátos természeti, gazdasági, társadalmi és politikai viszonyainak figyelembevételével alkalmazhatók.
Úgy érezzük azonban, hogy a stájerországi hulladékgazdálkodásban alkalmazott technikai, politikai megoldások - bizonyos megszorításokkal - jól hasznosíthatók az EU tagságra váró Magyarországon.
1. A hulladékgazdálkodás jogi keretei
1957-ben, az Európai Közösség megalakulásakor a környezetvédelem még nem tartozott a közösség céljai közé. Nemsokára világossá vált azonban, hogy a környezetvédelem társadalmi céljai csak környezetvédelmi jogszabályok alkalmazásával építhetők be a gazdaság szférájába. Napjainkra az EU elérte azt, hogy a gazdasági intézkedések csak a megfelelő környezetvédelmi előírások figyelembevételével történjenek (T. Augustin et al. 1994).
1972 óta, amikor az EK-ban a környezetpolitika teret nyert, tudatossá vált annak alkalmazása a gazdaság különböző területein (hulladéklerakók, csatornák építése, hulladékhasznosítás, szűrőberendezések gyártása). A tagállamok igyekeztek a nemzeti törvénykezésükben az EU előírásokat átvenni. Ausztria annak ellenére, hogy számos területen rendelkezett jó környezetvédelmi jogszabályokkal, bizonyos területek jogilag rendezetlenek maradtak. A belépést követően kényszerült Ausztria megalkotni a hulladéktelepekről szóló rendeletét, a vízügyi törvényt, az emisszióra vonatkozó rendeletét, és módosítani - az EU elvárásainak megfelelően - a csatornázásra vonatkozó határidőkön.
Az EU környezetvédelmi előírásainak átvétele a kisebb települések, falvak esetében, játszotta a legnagyobb szerepet.
1.1. Nemzeti jogszabályok és irányelvek az osztrák hulladékgazdálkodásban.
Az osztrák hulladékgazdálkodási törvényt sok tekintetben kerettörvénynek tekinthetjük amelyet rendeletekkel egészítettek ki. A törvény és az azt kiegészítő végrehajtási rendeletek komoly beavatkozást jelentettek a gazdasági életbe (T. Augustin et al. 1994). Különösen igaz ez a csomagolási rendeletre.
A nemzeti jogszabályok lényegében az EU előírások céljait és alapelveit alkalmazzák Ausztria EU-ba történt belépésével az osztrák hulladéktörvény folyamatosan közelít az EU hulladékgazdálkodási direktívájához.
1.2. A régi lerakóhelyek rekultivációjáról szóló törvény (BGBl. Nr. 299/1989) és a régi lerakóhelyek rekultivációjáról szóló új törvény 1992 (ALSAG) (BGBl. Nr. 760/1992)
Ez a törvény azért kiemelkedő jelentőségű, mert a jövőben a nem megfelelő technológiával, illetve szennyezésre érzékeny területen működő hulladéklerakók megszüntetését és az egykori kommunális lerakóhelyek rekultivációját írja elő. Ebben a kérdéskörben már történt néhány nagyon fontos gyakorlati lépés, de még ma is igen sok olyan lerakóhely létezik, ahol a környezetszennyezés potenciális veszélye fennáll. A törvény elsődleges célja, hogy pénzügyi, biztonsági és teleprendezésről szóló intézkedésekkel a régi lerakóhelyeket biztonságossá tegyék."
Vissza