1.063.486

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Haláltánc Berlinben

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Debrecen
Kiadó: Hajja & Fiai Könyvkiadó
Kiadás helye: Debrecen
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 282 oldal
Sorozatcím: 20. századi hadtörténet
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN: 978-963-7054-41-9
Megjegyzés: 32 fekete-fehér fotóval és térképekkel illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

E mozgalmas beszámolóból egy tizenéves katona élményein keresztül nyerhetünk bepillantást a Harmadik Birodalom létének utolsó hat hetébe. Helmut Altner Berlintől keletre, közvetlenül a frontvonal... Tovább

Előszó

E mozgalmas beszámolóból egy tizenéves katona élményein keresztül nyerhetünk bepillantást a Harmadik Birodalom létének utolsó hat hetébe. Helmut Altner Berlintől keletre, közvetlenül a frontvonal mögött kapott kiképzést. Miután a szovjetek megindították nagyszabású offenzívájukat az Oderától a német főváros ellen, sikerült elkerülnie a bekerítést, egységével visszavonult, és a főváros nyugati elővárosában, Spandauban rendezkedett be védelemre. Itt százada gyakorlatilag teljesen megsemmisült, a 17 éves katonák közül vele együtt mindössze ketten élték túl a harcokat. Később a Reichssportfeldért folytatott csata keretében a metróalagutakban küzdött, majd a berlini védősereg fegyverletételének reggelén részt vett a nyugati irányú kitörési kísérletben, mely azonban a katonák és civilek számára valóságos vérfürdőbe torkollott. Eközben megsebesült, és végül 1945. május 3-án Brandenburg közelében fogságba esett.

Tapasztalatainak részletes leírása alapján még most, több mint 50 évvel az események után is lépésről lépésre végigkövethető életének ez a vészterhes időszaka. Könyve, melyhez a másfél éves hadifogságot szerencsésen átvészelt naplója szolgáltatta a kiindulási alapot, 1948-ban jelent meg először Offenbachban. A mű kinyomtatásához a megjelenést engedélyező amerikai katonai kormányzat biztosított megfelelő mennyiségű papírt.

Helmut Altner visszaemlékezései tökéletesen beleillenek azokba az eseménysorozatokba, melyekről neki egyszerű katonaként fogalma sem lehetett. Éppen ezért ebben az átdolgozott kiadásban könyvét idevonatkozó jegyzetekkel, térképekkel, függelékekkel és fényképekkel bővítettem. Ezredének parancsnoksága például egy V-fegyvereket összeszerelő, föld alatti üzemben települt, ahol valójában mérges gázokat terveztek előállítani. A gyár végül a Vörös Hadsereg kezére jutott, és titkos, atomháború esetén használandó főhadiszállás lett belőle.

A fordításban némileg furcsának hathat, hogy a szerző „gyerekekről" és „bajtársakról" beszél, miközben 17 éves fiatalemberekről van szó, de mivel a II. világháború idején a német nyelvben nem volt megfelelő szó arra, amit ma „tinédzsernek" hívunk, a szerző ezeket a szavakat használta, én pedig ennek megfelelően fordítottam a szöveget. A bajtárs (Kamerad) szónak a németben amúgy is olyan különleges érzelmi töltése van [a bajtárson kívül egyben pajtást is jelent - a ford.], amit az angolban nem lehet tökéletesen visszaadni. Vissza

Fülszöveg

Helmut Altner könyve mozgalmas, ugyanakkor megrázó beszámoló a Harmadik Birodalom létének utolsó hat hetéről, amelyet a szerző tizenéves katonaként harcolt végig. Tapasztalatait és élményeit jegyzetek és fényképek segítenek beilleszteni a kor eseményeinek sodró áradatában. Ezredének parancsnoksága például egy V-fegyvereket összeszerelő föld alatti üzemben települt, ahol valójában mérges gázokat terveztek előállítani. A gyár végül a Vörös Hadsereg kezére jutott, és titkos, atomháború esetén használható főhadiszállás lett belőle.

Helmut Altner a besorozás után egyből a keleti frontra került, ahol némi alapkiképzést követően máris a harcok sűrűjében találta magát. Egysége kilátástalan küzdelmet folytatott a Berlin ellen rohamra induló Vörös Hadsereggel és a szovjetek oldalára átállt Seydlitz-csapatokkal. Miután sikerült visszavonulniuk, Berlin egyik nyugati kerületében, Spandauban rendezkedtek be védelemre. Századának tizenéves legénységéből mindössze ketten maradtak életben.... Tovább

Fülszöveg

Helmut Altner könyve mozgalmas, ugyanakkor megrázó beszámoló a Harmadik Birodalom létének utolsó hat hetéről, amelyet a szerző tizenéves katonaként harcolt végig. Tapasztalatait és élményeit jegyzetek és fényképek segítenek beilleszteni a kor eseményeinek sodró áradatában. Ezredének parancsnoksága például egy V-fegyvereket összeszerelő föld alatti üzemben települt, ahol valójában mérges gázokat terveztek előállítani. A gyár végül a Vörös Hadsereg kezére jutott, és titkos, atomháború esetén használható főhadiszállás lett belőle.

Helmut Altner a besorozás után egyből a keleti frontra került, ahol némi alapkiképzést követően máris a harcok sűrűjében találta magát. Egysége kilátástalan küzdelmet folytatott a Berlin ellen rohamra induló Vörös Hadsereggel és a szovjetek oldalára átállt Seydlitz-csapatokkal. Miután sikerült visszavonulniuk, Berlin egyik nyugati kerületében, Spandauban rendezkedtek be védelemre. Századának tizenéves legénységéből mindössze ketten maradtak életben.

Sikertelen szökési kísérlete után az olimpiai stadionnál harcolt a városközpont felé vezető metróalagutakban, ahonnan végül bajtársaival együtt visszatért a laktanyába. Részt vett a nyugati irányú kitörési kísérletben, mely katonák és civilek számára egyaránt vérfürdőbe torkollott. Ekkor sebesült meg, így végül fogságba esett.

Helmut Altner, a szerző, évtizedeken át különféle hírújságok párizsi tudósítójaként dolgozott. Jelenleg nyugdíjasként Párizs közelében lakik.

Tony Le Tissier, aki a művet jegyzetekkel ellátta és a képeket válogatta, az 1945. évi berlini csata elismert szakértője. Vissza

Tartalom

Térképjegyzék 6
Előszó 7
1. fejezet - Sorozás 9
2. fejezet - Irány a front 31
3. fejezet - Újoncként az első vonalban 41
4. fejezet - Éleskiképzés 51
5. fejezet - Vörös vihar 69
6. fejezet - Visszavonulás 83
7. fejezet - Spandau északi szélén 105
8. fejezet - Végjáték Spandauban 131
9. fejezet - Stresow és Ruhleben 155
10. fejezet - A metróalagútban 179
11. fejezet - Vissza a laktanyába 197
12. fejezet - Kitörés 221
13. fejezet - Menekülés 251

1. függelék - 5. sz. kivégzőhely - Murellenschlucht 265
2. függelék - A föld alatti gyár 269
3. függelék - Hadi helyzet Nyugat-Berlinben - 1945. április 27-28. 273
4. függelék - Harcban a Hitlerjugend 275
Index 279

Térképjegyzék
1. térkép - Ruhleben 11
2. térkép - A 9. hadsereg arcvonala 33
3. térkép - A lietzeni állások 45
4. térkép - Visszavonulás Berlinbe 85
5. térkép - Visszavonulás - áttekintő térkép 89
6. térkép - Spandau északi része 109
7. térkép - Szovjet támadás Ruhleben ellen 169
8. térkép - A metróalagutak 181
9. térkép - Kitörés nyugat felé 231
10. térkép - Kitörés - áttekintő térkép 271
11. térkép - A föld alatti gyár 271
12. térkép - Berlin bekerítése 274

Helmut Altner

Helmut Altner műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Helmut Altner könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem