1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Helikon 2000/4.

Irodalomtudományi Szemle - (Új) filológia/XLVI. évfolyam

Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: Argumentum Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 152 oldal
Sorozatcím: Helikon
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Angol és német nyelvű tartalomjegyzékkel és összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Helikon eddig több számot szentelt olyan tudományoknak - a textológiának, a hermeneutikának, a szövegkiadásnak vagy az empirikus irodalomtudománynak - melyek önmagukat a filológia részének,... Tovább

Előszó

A Helikon eddig több számot szentelt olyan tudományoknak - a textológiának, a hermeneutikának, a szövegkiadásnak vagy az empirikus irodalomtudománynak - melyek önmagukat a filológia részének, társtudományának vagy örökösének tekintik. Most először foglalkozik azonban név szerint is azzal a tudományággal - magával a filológiával - melyet az utóbbi évtizedek legtöbb irodalomelméleti irányzata, a pozitivista módszerrel való azonosítás következtében, még saját történeti előzményének sem volt hajlandó elismerni, legfeljebb premodern előtörténetként emlegette. Újabban mégis egyre élénkebb érdeklődés figyelhető meg a nemzetközi szakirodalomban a „filológia" névvel illetett tudomány, annak története és műfajai iránt. Ez több egyidejű eseménynek, illetve projektumnak köszönhető. Időben elsőként Paul de Man 1982-es szövegét kell említeni, melynek címe: „Vissza a filológiához"; az 1980-as években jelent meg több olyan német tanulmánygyűjtemény - többnyire Jürgen Fohrman és Wilhelm Vosskamp szerkesztésében -, amely a luhmanni rendszer- és megfigyeléselmélet keretei között a német irodalomtudomány, illetve irodalomtörténet-írás, azon belül pedig a filológia történetével foglalkozott, az utóbbit az irodalomtudományos önreflexió lehetséges alapjaként értelmezve. Ezzel párhuzamosan kezdődött, és azóta is folyamatosan tart Jan és Aleida Assmann projektje, melyet ők - Foucault-ra is asszociálva - az „irodalmi kommunikáció archeológiájának" neveznek, és többek között a filológia műfajainak történetére is kiterjesztenek. Irányzattá nem szerveződött, de többen foglalkoznak (Peter Szondi, Axel Bühler, Andreas Arndt stb.) a hermeneutika, a filozófia és a filológia történeti összefüggéseivel. Végül 1989-ben jelent meg Bemard Cerquiglini variánsokról szóló könyve („Eloge de la variante"), és ennek nyomán alakult ki az 1990-es évek legelején az Új filológia (New Philology) néven ismert amerikai irányzat, amely az évtized során Amerika- és Európaszerte heves vitákat váltott ki. A Helikon e száma tájékoztató jelleggel nyújt körképet a filológiáról való gondolkodás újabb változatairól és az „új filológia" körüli vitákról.
Számunk filológiai szövegeit Hász-Fehér Katalin válogatta, Milbacher Róbert közreműködésével. Vissza

Tartalom

A korszakok alakzatai
TANULMÁNYOK
Hász-Fehér Katalin: A filológia diszciplináris helyzete 469
Stephen G. Nichols: Filológia a kéziratkultúrában. Gondolatok a tudományágról 481
Rüdiger Schnell: Mi az új az „új filológiában"? A német medievisztika
helyzetéről 492
Andreas Arndt: „A filológia filozófiája". Történeti-kritikai megjegyzések a
szövegkiadások filozófiai megközelítéséhez 522
Wolfgang Pross: Történeti módszer és filológiai kommentár 540
Szilágyi Márton: Filológia, irodalomtörténet, kanonizáció. Klasszikus
módszertudat és új kihívások között 564
SZEMLE
ZSÉLYI FERENC: Posztok az új filológiában 573
VÁLOGATOTT BIBLIOGRÁFIA 583
KÖNYVEK 593-618
BEÉRKEZETT KÖNYVEK 2000 619
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem