Előszó
Kedves Olvasó!
Napjaink gazdag könyvkínálatában nehéz újat felmutatni, és ez a szakácskönyvekre is érvényes. Próbálkozásunk kiadványunkkal kissé más, mint az eddig megszokott receptkönyvek. Szerettünk volna nem csak formájában, hanem tartalmában is visszanyúlni nagymamáink, dédszüleink korába, az akkori metszett illusztrációk, egyszerű leírások világába. A kiadói szándék természetesen nem ilyen egyszerű, a könyv szerzője saját receptjein, tapasztalatán túl, gyűjteményes anyagként tárja fel a leveskészítést, rendszertanba építve. Közös tervünk, hogy az első köteten túl a többi sütni-főznivaló is nyomtatásra kerül, így a húsok, tészták, desszertek és minden más finomság, amit a konyhában követhetünk el.
Kiadványunk elején általános, de nem részletes tájékoztatást adunk a fontosabb alapfogalmakról, ezzel segítve a kezdő, házias, főzni vágyó olvasónak. Ezek a lexikai egységek sokszor visszaköszönnek a szövegben, ott is jelezve fontosságukat, hogy érdemes ezekről többet tudni. A receptek az elkészítéssel kezdődnek. Talán lesz, aki hiányolja a hozzávalók listáját, szándékosan nem íródott, ezzel is a könyv, a szerző egyediségének teret adva. Ezt igyekszik a leírás magában foglalni, és reméljük a gyakorlottabbaknak ez nem okoz gondot. Ügyeltünk arra is, hogy megadjuk a tálalás módját, mely legalább annyira fontos lehet egy vendégváró számára, mint remekművének elkészítése. A szűkebb bekezdésekben találhatók történeti leírások, egyéb jótanácsok, változtatási lehetőségek.
Továbbá a csillaggal jelölt részek alrecepteket adnak az olvasó kezébe. A receptközökbe kerültek azok ún. indexelt fogalmak, melyek csak egyszer szerepelnek a könyvben, a gyakoriak, mint már említettük, a Néhány szó... fejezetben a könyv végén lévő jegyzék alapján megkereshetők. A lapok alján a leves „névadója" is szerepel, mely kiindulási alapnak is használható, a mellékelt leporellóval párhuzamban.
Vissza