Előszó
A Magyar Nemzeti Múzeum Sárospataki Rákóczi Múzeuma 1997. július 3-4- én nemzetközi történész konferencia megrendezésével emlékezett meg a HEGYALJAI FELKELÉS 300. ÉVFORDULÓJÁRÓL.Hazai és határon túli magyar történészek legújabb kutatási eredményeikről beszámolva elevenítették fel a 300 évvel ezelőtti eseményeket.
A Rákóczi Múzeum központi feladatának tekinti a Rákóczi-család kultuszának ápolását, tudatosan vállalja jeles évfordulókhoz kapcsolódó konferenciák szervezését. Ezek sorába illeszkedik az 1697-es eseményeket felelevenítő szakmai tanácskozás is. Jelentőségét növeli, hogy a magyar történettudomány most először rendezett konferenciát ebben a témában.
A hegyaljai felkelés talán kicsit elfeledett eseménye a magyar történelemnek, így érthető, hogy élénk szakmai érdeklődés kísérte a konferenciát. A kor kutatói, történészek, muzeológusok mindnyájan úgy gondolták fontos, hogy 1697 eseményeiről beszéljünk, az újabb levéltári kutatások eredményeit közkinccsé tegyük, bepillantsunk a gazdasági, társadalmi folyamatokba, felvillantsuk az események nemzetközi vonatkozásait, megelevenedjen a kor hadtörténete. Az előadásokat színesítendő, bemutatásra kerültek a kor fegyverei, a történeti ábrázolások stb.
A kétnapos rendezvény határon túli előadói a felvidéki, kárpátaljai, szatmári események árnyaltabb értékeléséhez járultak hozzá (Kónya Péter Szlovákiából, Gortvay Erzsébet és Soós Kálmán Kárpátaljáról, Mandula Tibor Erdélyből érkezett). Az előadók között fiatal kutatók, egyetemi hallgatók is voltak: Rózsa Szilvia, Mészáros Kálmán, Borbás Emese, Seres István.
A konferencia előadói részéről még a rendezvényen megfogalmazódott, hogy nagyon fontos lenne az itt elhangzott előadások megjelentetése. Közismert, hogy Benczédi László: A hegyaljai kuruc felkelés 1697-ben címmel 1953-ban megjelent könyvét forgathatjuk a témában máig. A Rákóczi Múzeum az elmúlt évek során lehetőségei szerint a múzeum kiállításaihoz, a kutatásokhoz és konferenciákhoz kapcsolódva köteteket jelentetett meg. Ezek a Sárospataki Rákóczi Múzeum Füzetei címmel ismertek, 1956 óta olvashatók.
1999-ben a sorozat 36. kötete a Hegyaljai felkelés 1697. A Rákóczi Múzeum reméli, hogy az itt elhangzott új ismeretek a kiadvány által közkinccsé válhatnak. Bízunk benne, hogy a gondolatokat ébresztő előadások újabb lendületet adnak a korszak további kutatásához.
Tamás Edit
Vissza