Előszó
Amikor összegyűjtöttem és végigolvastam azokat az írásokat, amelyeket Gárdonyi Géza 1886-tól 1888-ig tartott győri évei idején papírra vetett, az első benyomás azonnal sugallta a felismerést: robot...
Tovább
Előszó
Amikor összegyűjtöttem és végigolvastam azokat az írásokat, amelyeket Gárdonyi Géza 1886-tól 1888-ig tartott győri évei idején papírra vetett, az első benyomás azonnal sugallta a felismerést: robot és szolgálat volt egyszerre, párhuzamosan egymás mellett jutva Gárdonyi Géza győri tevékenysége. Robottá szürkítette az írást az a tény, hogy a megelégedett polgárság szemléletét tükröző győri lapok szerkesztőinek igényeihez, az olvasó közönség alantas ízléséhez kellett igazodnia, de robottá silányította írói kísérleteit az is, hogy a pénzszerzés kényszeréből és akkori emelkedettség nélküli, iskolázatlan irodalmi szemléletéből fakadóan olyan műveket is megjelentetett, amelyek legnagyobb részére később maga is szégyenkezéssel és elutasítással tudott csak visszagondolni. Ha megdöbbentő bizonyítékot akarunk felmutatni annak igazolására, hogy a félfeudális Magyarország újságírói robotja milyen silány írások megjelentetésére kényszerítette azt, aki biztos iránytű nélkül, kiszolgáltatott helyzetben, ellenállhatatlan írói ambíciójának engedelmeskedve fogott tollat, szomorú példaként Gárdonyi Géza győri éveit említhetjük. Milyen távolság Győr és Eger között, milyen szakadék a tárcanovellák és „Az én falum", az első regénykísérletek és az „Egri csillagok" között! A robot kényszerében született írások lehangoló tömegét lapozva csak akkor oldódik fel az olvasó arcán a döbbenet, amikor fel-felcsillannak azok az írói értékek, amelyek az igazi Gárdonyi Géza esztétikai erényei, maradandó jellegzetességei lesznek. Az írói mozdulat jelentkezése a robot szülte munkában már ígéret is, biztatás is, hogy akiben erős morális erő, igazi írói elszántság, helyes irányba fordító társadalmi élmény van, annak ebből a mélységből - biztos iránytűre lelve - ki kell törnie. S ez már Gárdonyi Géza életében Győrött megkezdődött!
Az a társadalmi elesettség, amelyet Gárdonyi tanítóként átélt, az az embertelen kiszolgáltatottság, amelyet elviselni tovább nem tudott, Győrött arra ösztönözte, hogy - míg írta a kenyérszerzés szorítása miatt a rémhistóriákat, komikus történeteket, az olcsó élceket, a napi érdekes híreket, a rögtönzött színházi tudósításokat - függetlenné is váljon, önálló lapot alapítson, amelyben írja azt, ami a szívében van, megszólaltassa azt, amit gyűlöletesnek és bűnnek tartott a félfeudális Magyarországon.
Vissza