Előszó
A háztartási készülékek ma már szinte minden háztartásban megtalálhatók. Zavartalan működésük, ill. gazdaságos üzemeltetésük fontos népgazdasági igény. Segítségükkel a háztartási munkák elvégzéséhez szükséges idő lerövidül, ami a háziasszonyoknak több szabadidőt jelent és ennek révén más hasznos elfoglaltsághoz nyújt egyre több lehetőséget.
A háztartásigép-szerelők feladata a készülékek szakszerű szerelése és javítása, ezáltal a zavartalan működtetés feltételeinek biztosítása. A szakma társadalmi jelentőségét alapvetően az határozza meg, hogy szinte minden ember érdekelt a háztartási készülékek üzembiztosságában, ill. üzemzavar esetén a készülék gyors és szakszerű javításában.
E javításszolgáltató munka jelentőségét fokozza az a fontos körülmény, hogy a háztartási készülékek országos állománya jelenleg is több tízmilliárd forint értékű, tehát jelentős nemzeti vagyon, s így javításuk fontos népgazdasági érdek.
Korunkban tanúi lehetünk annak is, hogy a háztartási készülékeket - az igények jobb kielégítésére egyre többféle, összetett munka elvégzésére gyártják. Ennek sokszor az a következménye, hogy a készülékek felépítése és működése technikailag bonyolult, ezért javításuk és karbantartásuk igényes szakmunkát kíván.
Ezt az igényt csak fokozza az a sajátosság, hogy a háztartási gépek többségükben villamos működtetésűek, ezért szakszerű javításuk a villamos áramütés baleseti veszélyeinek csökkentése céljából életvédelmi jelentőségű.
A háztartásigép-szerelő szakmunkások ebben a szép, sokoldalú, nehéz, de ugyanakkor társadalmi jelentősége miatt megbecsült szakmában csak akkor tudnak eredményes munkát végezni, ha a szakmai ismeretek tanulása során alaposan megismerik a készülékek javításához szükséges elméleti és gyakorlati kérdések legfontosabb összefüggéseit.
A tankönyvben főleg a készülékek felépítési, működési és javítási ismereteit tárgyaljuk a részletmegoldások legfontosabb összefüggéseinek megjelölésével. Ezeknek az ismereteknek a megértéséhez a tananyagban közismert készülékeket is ismertetünk. Így a megismert fogalmak konkrét alkalmazása során a megtanult ismeretek általánosíthatók.
A tankönyvből megtanulhatjuk a legkorszerűbb készülékek, a villamos működtetés, a vezérlés és az automatizálás számunkra legújabb ismereteit is. Az állandó, rohamos fejlődés ugyanis naponta hoz létre olyan újabb készülékeket, amelyeket a javítást végző szakmunkásoknak a megismert fogalmak alapján önállóan kell majd vizsgálniuk és megjavítaniuk.
Meggyőződésünk, hogy a jó szakmunkás munkája közben állandóan követi szakterületének fejlődését.
Reméljük, hogy a tankönyv hasznos segítséget nyújt mind az alapismeretek elsajátításához (rendszeres tanulmányozásához), mind a gyakorlat során később felmerülő elvi kérdések megértéséhez, megoldásához.
Vissza