Előszó
Az egyszerű, olcsó házi orvosságok, amelyek hagyománya korábban nemzedékről nemzedékre szállt, a gyógyszergyártás automatizálása és a gyógyszerek specializálódása következtében egyre inkább...
Tovább
Előszó
Az egyszerű, olcsó házi orvosságok, amelyek hagyománya korábban nemzedékről nemzedékre szállt, a gyógyszergyártás automatizálása és a gyógyszerek specializálódása következtében egyre inkább feledésbe merülnek, pedig számos betegség különösebb bonyodalmak és anyagi ráfordítások nélkül gyógyítható, mégpedig olyasmivel, ami minden háztartásban megtalálható. Minden családnak megvan a maga gyógyítási hagyománya; mindenhol vannak olyan házi orvosságok, amelyeket enyhébb betegségek és könnyebb sérülések esetén alkalmazunk, anélkül hogy a modern kémiához, fizikához, biológiához, orvostudományhoz és gyógyszerészethez értenünk kellene valamit. Ezekkel a házi szerekkel talán valóságosan is, de lelkileg mindenképpen elősegíthetjük a gyógyulást.
Ez a kislexikon nem küldi el olvasóit a természetbe, hogy ott olyan gyógynövényeket és füveket szedjenek, amelyeknek ismerete manapság éppoly kevéssé elvárható, mint annak ismerete, hogyan működik a testünk. Mi a háztartásban nézünk körül és azt a kérdést tesszük fel, mi segíthet a különféle megbetegedéseknél és sérüléseknél azon tárgyak és élelmiszerek közül, amelyekkel nap mint nap találkozunk. Ilyen módon például egyes ételek, fűszerek és italok tápértékükön felül egészségfenntartó szerré is válnak. Előfordul majd, hogy azt ajánljuk: menjen el a patikába vagy fitotékába, ahol be lehet szerezni egyik vagy másik gyógyfüvet, amelyek régen minden háztartásban megtalálhatóak voltak. De ilyesmire csak kivételes esetben kerül majd sor.
Házi orvosságaink listája természetesen nem lehet teljes, hiszen „ahány ház, annyi szokás". A panaszok és a tünetek persze azonosak, függetlenül attól, ki hogyan találkozik a működési rendellenességgel. Egy-egy betegség sokat veszít ijesztő jellegéből, ha felismerjük, mi az és be tudjuk sorolni valahová. Ezért, mielőtt a lehetséges gyógymóddal foglalkoznánk, először mindig a tüneteket írjuk le.
Vissza