Előszó
Az a tény, hogy e könyv kéziratának javított és bővített változatát is olvashatjuk, azt bizonyítja, hogy a szerző nem fejezte be kutatásait. A leírtakat nem tekintette megmásíthatatlan tényeknek, hanem rugalmasan változtatott egy-egy megállapításán, amennyiben új forrásra bukkant. Ilyen körülmények között született meg e kiadás, melyről azt lehet mondani, „naprakészen " tárja az olvasó elé a mai Albertfalva múltját, fejlődését, átalakulását.
A könyv 1686-ig megy vissza az időben és kutatja azokat az összefüggéseket, melyek Albertfalva megszületéséhez vezettek. A történelem tankönyvek didaktikai felépítéséhez hasonlóan tárja elénk a kialakulás körülményeit. Hatalmas irodalomjegyzéket sorol fel, mellyel biztosítja a történelmi hűséget. Igen sikeresen ágyazza be a témát Albertfalva földrajzi környezetébe és nagy precizitással mutatja be azokat a tényeket, melyeknek egyenes és logikus következménye a település mai állapota, helyzete, megítélése. íróhoz méltó korrektséggel nevezi meg a forrásmunkákat és név szerint említi meg a mások által végzett gyűjtéseket. Széleskörű olvasottságot tételez ez fel az alkotó részéről, mely nagy körültekintéssel, tapintatossággal és sokoldalú tájékozottsággal is párosul. Rámutat azokra az ellentmondásokra is, melyek a különböző forrásmunkákban megtalálhatók. Külön értéke a munkának, hogy nyomonköveti Albertfalva jellegében bekövetkezett változásokat, különös tekintettel arra, ami a lakosság foglalkozását, életmódját, megélhetését illeti. Foglalkozik a külső és belső eredetű hatásokkal, a külföldi vonatkozásokkal, melyek egyaránt elősegítették Albertfalva fejlődését. Rámutat azokra a tényezőkre, melyek a település önállóságának kérdésével kapcsolatosak. Ez ugyanis végigvonul szinte az egész 177 év történésein. Szoros összefüggésben van azzal, hogy hogyan alakult ki az egyszerű faluból a községi jelleg, majd ebből 1950-ben a főváros XI. kerületének egyik része.
Igen merész vállakózás e könyv megírása, hiszen behatóan foglalkozik szinte minden kérdéssel, ami egy település életében előfordul. Találkozunk benne iparral, mezőgazdasággal, oktatásüggyel, egyházi vonatkozásokkal, közlekedéssel, kereskedelemmel, városépítéssel, az úthálózat alakulásával stb.
Mindezekből olyan gyakorlati következtetéseket von le a szerző, melyek tanulságul szolgálhatnak a ma működő önkormányzatoknak is.
Az ALBERTFALVI HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY ÉS ISKOLAMÚZEUM részéről örömmel üdvözölhető a könyv megjelenése, hiszen olyan ismeretanyagot rendszerez, mely a múzeumot látogatóknak komoly eligazodási lehetőséget biztosít, amikor Albertfalva történetét akarják megismerni. Külön öröm, hogy a könyv képanyagát nagyrészt a múzeumtól szerezte be a szerző, hiszen e képeket a lakosság adta össze. így az adományozók láthatják, hogy megbecsüljük, sőt ahol lehet meg is jelentetjük azokat. A múzeum baráti körének nevében azt kívánjuk, hogy a szerző e munkája folytatódjék olyan lelkesedéssel, mint ezt az eddigiekben is tapasztaltuk.
Vissza