Előszó
Az 1995-ben Arad és Békés megyék határ menti települései polgármestereinek spontán kezdeményezését az érlelődő intézményi kapcsolatok követték és segítették-segítik kiteljesedését. így 1996-ban a kísérleti együttműködési szakaszban, a kapcsolatépítésben részt vevő települések polgármestereinek kétegyházi képzése már támogatott és 1998-tól az együttműködést nagyban segítette a Phare CBC-program. A pályázatokra jelentkezők nagy száma a szomszéd országgal már meglévő, vagy a pályázatok során kialakított szakmai kapcsolatait erősítette, a térségi együttműködést segítette elő.
Az 1997-ben Szegeden megalakított és az azóta, kibővített DKMT eurorégió a nagyobb földrajzi egység emberi, gazdasági együttműködését biztosítja a térség számára. A Duna-Körös-Maros-Tisza eurorégió az elmúlt időszakban jelentős szervezeti változásokon ment keresztül. Ennek kézzel fogható eredményei már jelentkeznek. Az eurorégió pályázati aktivitása megnövekedett, és befejezés előtt áll a DKMT stratégiai programjának elkészítése. A program elfogadására 2005 májusában került sor. Örömmel tölt el, hogy egy ilyen fontos időszakban Békés megye képviseletében éppen én tölthetem be a DKMT eurorégió soros elnöki tisztét.
A PHARE CBC-program folytatásaként Magyarországon az EU-csatlakozást követően megnyílt a lehetőség az Interreg III/A program forrásainak igénybevételére. A magyar-román határszakaszon 2006. végéig közel 32 millió euró áll rendelkezésre a magyar oldalon, a határon átnyúló programok, projektek megvalósításához. Célunk az, hogy ennek az összegnek minél nagyobb hányada fordítódjon Arad és Békés megyében a térség fejlődését segítő programok támogatására.
A 2004. május 1-je óta már Európai Unió-tagként, Magyarországon, de Békés megyében is nagy aktivitással folyik a felkészülés az Európai Unió 2007-2013-as költségvetési időszakára. Országos és regionális szinten készül a II. Nemzeti Fejlesztési Terv. Reményeink szerint a régió 2007-2013 között saját operatív programot működtethet, amelyben fontos szerep jut a határ mentiség által kínált lehetőségek kihasználásának. A tervek szerint ebben az időszakban már Románia is az Európai Unió tagjaként részesedik az uniós költségvetésből és akkor már két uniós ország és annak régiója, két jó kapcsolatokkal rendelkező megye egyeztetett fejlesztési terve valósulhat majd meg térségünkben is.
Ezáltal lehet a határ mentiségből, a korábbi hátrányból úgy előrelépni, hogy a kistérség is fejlődjön, hogy az emberi, gazdasági, infrastrukturális kapcsolat előnyösen változzon és az a térségben levő településeken élőket szolgálja, összekapcsolva őket.
Köszöntöm az ezért is dolgozó települések polgármestereit, tisztségviselőit, lakosait mindkét országban, külön a romániai Arad megye elnökét, alelnökeit, polgármestereit és a testületek tagjait. Örülök a kötet megszületésének, ami példaértékű és hasznos bizonyítéka összefogásunknak. A múltat, a jelent valósan bemutatva utal a térség megalapozott jövőjére.
Hiszem, hogy közös összefogással a következő tíz év az itt élőknek, a két megye lakosainak is észlelhető fejlődést hoz. Ezért érdemes Arad és Békés megyében a jövőben is dolgoznunk.
Vissza