Előszó
Ez a kötet dialógusokat (párbeszédeket), beszélgetéseket, interjúkat, (ellenpontként) monológokat, illetve e műfajokról szóló vagy velük kapcsolatos írásokat tartalmaz. A válogatás/szerkesztés során nem annyira (sőt, többnyire egyáltalán nem) tudományos módszerességre törekedtünk, mint inkább a témakör tágítására. Azt szerettük volna érzékeltetni, hogy mindenütt dialógussal találkozunk, ahol emberi érintkezés, vagy még tágabb értelemben, kommunikációról van szó.
A szerkesztők egyikét még ma is áthatja az a gyerekkori tapasztalat, hogy azok a könyvek az "olvasmányosabbak", amelyek sok párbeszédet tartalmaznak. Később ugyan rájött arra, hogy egy könyvet jó filosz módjára, először a bibliográfiánál kell felütni, mégis a gondolatjellel kezdődő bekezdések tipográfiája most is lázba hozza. Persze nem vagyunk annyira naivak, hogy kizárólag gyerekkori vágyainkat akarjuk felnőtt fejjel kielégíteni. Tudjuk, hogy a dialógusnak ma különös aktualitása (is) van. Mi is olvastuk az ÉS-nek azt a cikkét, mely többször is leszögezi: "1986 a párbeszéd éve volt." Párbeszéd hívők és nemhívők, katolikusok és marxisták, keresztények és zsidók között. (A hajdani, jobb esetben dialógus-formában folytatott hitviták helyett.) Politikai dialógus a nagyhatalmak között. (Lehetőleg a dialógus szélsőségesen negatív, olykor totalitariánus formája, a háború helyett.). A tudomány terén: az interpretációs módszerek újra előtérbe kerülő irányzata, a hermeneutika párbeszédet létesít a vizsgált tárgy és a vizsgálatot végző között. Különös figyelem irányul a dialógusfilozófia felé. A strukturális nyelvészet és a pszichoanalízis az Én-Te-(Ő) kapcsolatok lényegi sajátosságait tárja fel. A szociológusok gyakran dolgoznak (mély)-interjúkkal, kérdőívekkel. Az irodalom és a művészet terén annyi "interjú", "beszélgetés", "kikérdezés" (s mindebből dokumentumregény, tényregény, interjú- és riportközlés) készül - ceruzával, tollal, magnóval, film- és videókamerával -, hogy lassan már telítődünk tőlük. A rádióról, televízióról akár ne is beszéljünk. Legfeljebb "kerekasztal-beszélgetések", "talk-show-k" vagy éppen "Tele-fere" formájában! Egyébként is, most halt meg az interjúkészítés egyik legnagyobb mestere, az Interview magazin kiadója, Andy Warhol.
Hogy senki se vádolhasson bennünket történeti tájékozatlansággal, ezúton közöljük, hogy van tudomásunk Platónról, illetve a szókratészi módszerről, tudjuk, hogy az ókortól napjainkig számos filozófus és természettudós írt dialógusokat, hogy számos vallás (és nemcsak vallás) katekizmus vagy káté formájában rögzíti a legfontosabb tudnivalókat, hogy minden tanítás és tanulás egyszersmind dialógus is, hogy mindenfajta dráma és hangosfilmek túlnyomó része dialógusra épül. Továbbá olvastuk Eckermann beszélgetéseit Goethével, Janouchéit Kafkával, Pilinszkyéit Sheryl Suttonnal, Balázs Béla dialógusát a dialógusról, Hemingway és Schwitters idevágó írásait, Hamvas Béla öninterjúját, Hegyi Béla kis kötetét a beszélgetésről és még néhány alapvető munkát a tárgykörből.
Vissza