Előszó
A Nobel-díj a világ legrandosabb tdományos kitüntetése. Az 1994-es év számunkra különösen emlékezetes marad, mert Harsányi János és Oláh György személyében egyszerre két magyar származású tudós vehette át a rangos díjat. Az eseménnyel egyidőben a magyar fővárosban emléktáblát avattunk Nobel-díjasaink tiszteletére. Fél év múltán, 1995 májusában a MTESZ meghívására tudósaink hazalátogattak, és abban az egészen kivételes élményben részesülhettünk, hogy egyszerre két Budapesten született Nobel-díjast köszönthettünk Budapesten.
A Budapesten született Nobel-díjasok sorában az első Szent-Györgyi Albert, aki a díjat 1937-ben nyerte el. A véletlenek érdekes egybeesése, hogy Oláh György 1937-ben kezdte el gimnáziumi tanulmányait a piaristáknál, kerek ötven éve érettségizett, és az 50 éves érettségi találkozót is itthon tartózkodásakor tartották meg. Harsányi János pedig 1937-ben érettségizett és kerek 75 éve született. Így a látogatása lehetőséget adott arra is, hogy születésnapjának e nevezetes évfordulóján szülővárosában köszönthessük Őt.
Nagy tudósunk itt töltötte gyermek- és ifjúkorát, a magyar iskolától kapta tudása és embersége alapjait, itt vette kezdetét életútja és tudományos pályája is. Aztána történelem viharai nagyn messze sodorták, az Egyesült Államokban talált új hazát. Ott lett világhírű. Személyében első ízben nyert közgazdasági Nobel-díjat magyar származású tudós.
Harsányi János sokoldalú tudományos munkássága igen széles spektrumot fog át a matemeatika filozófiai kérdéseitől és a hatalom közgazdasági elméletétől a stratégiai döntések tudományán és a játékelméleten át az új korszak eikai kérdéseiig. A racionális viselkedést kutató és segítő elméleti tevéeknységével olyan mértékű hatást gyakorolt a modern tudomány fejlődésére, amely a világon nagyon keveseknek sikerült. Eredményei egyre szélesebb körben erülnek alkalmazásra, intellektuális hatása a jövőben minden bizonnyal nőni fog.
Harsányi János tudományos pályáján a legnagyobbak közé emelkedett, a csúcsra ért. De pályája csúcsán is hű maradt hazájához, hű maradt egykori alma matere szelleméhez. Hazajött, hogy átadhassa a jövő nemzedékeknek a fasori gimnázium, tágabban a magyar iskola üzenetét, hogy megoszthassa velünk a siker örömét sé hogy megoszthassuk vele gondjainkat. Példájával megerősítette, innen is vezet út a tudomány csúcsaira, a kultúrában kis nép fiai is alkothatnak világra szólót, ezzel hirdetve hazájuk dicséretét.
Harsányi János és Oláh György látogatásáank gazdag programja keretében a két tudós előadást tartott a MTESZ székházában, a Magyar Tudományos Akadémia kögyűlésén, díszdoktorai lettek a Veszprémi Egyetemnek, üdvözöle őket az Országgyűlés és a miniszterelnk. Harsányi Jánost továbbá tisztelei tagjává választotta az Akadémia, díszdoktorává a Budapesti Közgadaságtudományi Egyetem, tiszteleti tagja lett az Eötvös Loránd Fizikia Társulatnak, találkozott a köztársasági elnökkel.
A látogatás igen sok ember érdeklődését fordította e két vonzó személyiség felé. A széles körű érdeklődés indított arra, hogy az összegyűjtött gazdag anyagból egy Harsányi Jánost bemutató kötetet adjunk az Olvasó kezébe.
Kiadványunk az első magyar nyelvű összefoglaló, amely a nagy tudós és humanista gondolkodó életpályáját és a tudományos munkásságát eredeti források alapján eleveníti fel. Ezek tükrében egy rendkívüli egyéniség rendkívüli sorsa tárul az Olvasó elé.
Kötetünket hiteles tájékoztatás céljából készítettük, önmagukért beszélő dokumentumokra támaszkodva. Reméljük, hogy munkánk folytatásaként módunk lesz a többi összegyűjtött anyagot is közzétenni, és az itt mellőzött kérdéseket részletesen kifejteni.
Ehelyütt is szeretnénk köszönetet mondani a közölt anyagokat rendelkezésünkre bocsájtó intézmények vezetőinek és munaktársainak, a kiadvány megjelntetéséet támogatóknak, a nyomdai kivitelezési munkákat végzőknek. Fogadják köszönetünket a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem, az ELTE Levéltár, az Evandélikus Országos Levéletár, a Magyar Tudományos Akadémia, a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetségi Kamarája, a Nobel Foundation, az Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár, továbbá Cseh-Szombathy László és Szegő Miklós. Külön köszönettel tartozunk a gyors megjelentetés nehézségeit vállaló Akadémiai Kiadónak és nyomdának. Végül kiemelten köszönjük Harsányi János professzor úrnak és kedves feleségének, Anni asszonynak a jelen kiadávnyunkban szereplő dokumentumok közreadásához való szíves hozzájárulásokat, a Budapesten tartott előadások kéziratainak, továbbá a Nobel-díj átvételével kapcsolatos külföldi fotók (Berkeley, Stockholm, Washington) rendelkezésre bocsátását, és számos értékes szóbeli információt.
Budapest, 1995. május 29.
Nagy Ferenc
Vissza