Előszó
A szocializmust építő Magyarországon nem lehet megtisztelőbb feladata újságírónak, mint megírni egy nagy mozgalmi és történelmi múlttal rendelkező gyár történetét, mai életét. Ezért vállaltam el örömmel az 1979-ben 30. születésnapját ünneplő Szellőző Művek jubileumi kiadványának a megírását.
A vasas szakmában - és a vállalatnál - mindenki tudja, hogy a jogelőd, tehát az első üzem alapításának időpontja 1906. volt, mégsem lehet vitás, hogy a gyár és dolgozói számára az új életet és a jövőt az 1949. évi államosítás jelentette. Ez biztosította a vállalat fejlődését és megteremtette a korszerű szellőző berendezések gyártásának lehetőségeit. Ezért mondhatjuk, hogy a Szellőző Művek most 30 éves.
A rendelkezésemre bocsátott anyagok, megsárgult fényképek, a Horthy-korszakban, a kapitalista üzemekben dolgozott régi, kipróbált szakmunkások magnetofon tekercsre felvett visszaemlékezései alapján állítottam össze ennek a könyvnek az anyagát. Amikor megismertem a gyár történetét, elhatároztam, szakítok a sablonnal és nem csupán regisztrálom az eseményeket, hanem a Szellőző Művek több mint hetven éves múltjáról és jelenéről riportkönyvet írok. Személyesen szólal meg e könyv oldalain a miniszterhelyettes és a hegesztőnő, a vállalati igazgató és a brigádvezető. Elmondják honnan indultak el és a harminc év alatt meddig jutottak.
Munkámhoz kimagasló segítséget kaptam a vállalat vezetőitől, Farkas Lászlótól és Matusz Ernőtől, valamint Nagy Ferenctől a vállalati MSZMP PB-titkárától és Kray Györgytől, a VSZT-titkárától. Köszönetet kell mondanom a gyáregységek régi és új dolgozóinak, vezetőinek, brigádvezetőknek és a központ dolgozóinak is, akik szintén nagy segítséget nyújtottak a könyv megírásához.
Önöktől pedig, kedves olvasóink, akik most kézbe veszik ezt a könyvet, mely felöleli a Szellőző Művek történetét, azt kérem, hogy forgassák e lapokat nagy szeretettel.
Vissza