Előszó
Boldog új esztendőt!
N. Nagyváthy János, ts. Zala vármegyei táblabíró 1830-ban adta ki Magyar Házi Gazdaasszony című munkáját. "A' mi ezen könyvben van - írja a gazdasszonyoknak szánt terjedelmes, jótanácsokban gazdag műve Előbeszéd-ében az meg van több Asszonyságok által 's magam házánál többször próbálva, és nagy részben Magyar Asszonyságok fogásai.'1 A munka első részében Serkentő az Esztendőnek 12 Holnapjaiban cím alatt emlékezteti, figyelmezteti a gazdasszonyokat az éppen esedékes tennivalókra a házban és a ház körül. Lehet, hogy e jótanácsok közül ma már jó néhányat megmosolyogunk, de hát az idők változtak, no meg a szokások is. Csemegének szánjuk Nagyváthy tekintetes Serkentő-jét a kalendárium olvasóinak A Serkentő a múltba kalauzolja az olvasót akárcsak idei évkönyvünk anyagainak tekintélyes hányada.
Az 1998-as esztendő is gazdag évfordulókban: 150 éve tört ki a magyar szabadságharc, 80 éve történt meg az impériumváltás, 50 éve teljesedett ki az államosítás, 30 éve jött létre Hargita megye. Megannyi esemény, amelyről megemlékezünk valamennyien, s elgondolkodhatunk következményein. Töprenghetünk azon, hogy mivé lettek a negyvennyolcas szabadságeszmék, hogyan vészelte át az erdélyi magyarság az impériumváltás traumáját, mit jelentett többségi sorsból kisebbségi sorsba kerülni, számba vehetjük, hogy a trianoni döntést követően a politikai diszkrimináció mellett milyen gazdasági jellegű megszorításoknak tette ki a mindenkori román hatalom közösségünket, elkészíthetjük az 1968-as "területi-közigazgatási átrendezés" mérlegét, felmérhetjük máig tartó hatását. Ezek a kerek évfordulók, miként Nagyváthy tekintetes uram Serkentő-je, emlékeztetnek éppen esedékes tennivalóinkra: ápolni a szabadságeszményt; együtt élni a kisebbségi lét tényével, a múlton való merengés helyett a jövőépítést választva; azon lenni, hogy gazdaságilag megerősödjünk, hisz csak egy tehetős polgári rétegre támaszkodhat a kultúra, az oktatás, az egyház; ki-ki vegye kezébe saját sorsának irányítását. Ha egyénileg meg tudjuk ezt valósítani, a közösség is nyer rajta.
Az idei Hargita Kalendárium - követve az előző évek hagyományát - tág teret szentel a néprajznak is: bemutatjuk a gyimesi muzsikás-dinasztiákat, a varsági jeles napokat, a dúsgazdag históriáját a székelyföldi néphagyományban. S nem hiányzik idén sem évkönyvünkből az irodalom, a vers.
'97nyarán népi humorpályázatot hirdettünk meg lapunkban, a Hargita Népében. A vártnál több pályamunka érkezett be. Ha az anyag nem is nagyon terjedelmes, de - reményeink szerint - minőségi. Egyébként ezt az Olvasó dönti el: ha sikerül megnevettetni vagy legalább mosolyt csalni arcára, egy kis derűt lopni hétköznapjaiba - célt értünk Serkentőnek szántuk e kalendáriumot, miként Nagyváthy uram a gazdasszonyoknak egybeszedett jótanácsait. Ugyanakkor biztatásnak is, segítségnek az év végi számadás elkészítéséhez. Az évkönyv szerkesztőinek nem marad más hátra, mint a hagyományos jókívánsággal fordulni a minket éltető Olvasóhoz:
Erőt, egészséget, bort, búzát, békességet az új esztendőben!
Vissza