Előszó
Marx: ,,Az elmélet próbaköve a gyakorlat."
Ebben a könyvben első részét találjuk annak az anyaginak, amelyet négy évig tanulunk majd. A négy év során megismerjük a Földet benépesítő élőlényeket,...
Tovább
Előszó
Marx: ,,Az elmélet próbaköve a gyakorlat."
Ebben a könyvben első részét találjuk annak az anyaginak, amelyet négy évig tanulunk majd. A négy év során megismerjük a Földet benépesítő élőlényeket, azok fejlődését s gyakorlati jelentőségét. Épp e gyakorlati jelentőség miatt szükséges az élőlényekkel foglalkoznunk. Az élőlényekkel ugyanis igém sok foglalkozási ágban találkozunk, és az ezekhez szükséges magasabb 'tudás alapjait most kell megvetnünk. Orvos, mezőgazdász, agrárüzemtanos, biológus,. állatnemesítő, gyógyszerész, mind, mind hasznát fogja venni mostani munkájának, és így sorolhatnánk más szakmákat is, amelyekben éppoly fontos az élőlények ismerete.
Ám azonkívül, hogy 'magunkat a tudással felvértezzük, van az élőlények tanulmányozásának más, mélyebb jelentősége is. Társadalmunk csak akkor juthat előre a kitűzött cél felé, ha a dolgozók egyre többet és többet termelnek. A többtermelést, a felmerülő kérdéseket, nehézségeket tudományos alapon kell megoldanunk. Vájjon lehetne-e többet termelnünk, ha sötétben tapogatóznánk, s nem tudnánk, hogyan kell a beteget egészségessé, terméketlen szikeseinket termékennyé, kopár homokpusztáinkat erdőpásztázta dús rónasággá változtatnunk? Valamennyiünknek arra kell törekednünk, hogy tudásunkat napról napra bővítsük, képesek legyünk az előttünk álló feladatok véghezvitelére. Ebben segít bennünket, ha négy éven keresztül lelkesen, becsületesen elsajátítjuk az élőlényekkel foglalkozó tudományok alapjait.
Ez a könyv a növényekkel ismertet meg. A növények a legegyszerűbb élőlények. Legközelebb állanak az élettelen anyaghoz. Az élettelen anyag változása, (fejlődése hozta létre az élőt. A legegyszerűbb élő anyag gyakran kristályos formájú, látszatra nem élő. Gyakran még nem éri el azt az alakot, melyben az élőlények leginkább megjelennek: a sejtek, sejtcsoportok formáját. Az ilyen sejt előtti formák azonban, amelyeket összefoglaló néven vírusoknak nevezünk, szántén élők, Csupán nem olyan fejlettek, mint a sejtek.
Vissza