Előszó
Bevezetés a Hangosfilm-technika című részhez
A film a legfiatalabb művészet, mely többek között abban is különbözik a többi művészettől, hogy benne a technikai elemnek igen fontos, mondhatjuk döntő szerepe van. A többi művészet is /:pl. színház, építészet, stb.:/ alkalmaz technikai segédeszközöket, de ezek a művészeti elemek mellett csak másodrendű jelentőségűek. Egy művészi értékű és hatású film előállításához azonban a jó filmirón, tehetséges rendezőn és színészeken kívül, jól képzett technikusok, operatőr, hangmérnök, laboráns, vetítő, stb, és nem utolsó sorban magas műszaki színvonalon álló gépi berendezés szükséges. A filmgyártásban tehát a filmművészetnek a filmtechnika egyenrangú társa. Ennek bizonyítására felhozhatjuk, hogy amíg a többi művészet több száz,sőt több ezer esztendős múltra is tekinthet vissza, addig a film mindössze 50 esztendős, azért,mert technikai fejlettségünk csak 50 évvel ezelőtt érte el azt a színvonalat, hogy képes volt a filmfelvételhez és vetítéshez szükséges gépi berendezést előállítani„S a filmtechnika fejlődése azóta is döntően befolyásolta a filmművészet alakulását,mely mindig a filmtechnika által nyújtott lehetőségeket használta ki művészi módon. Más volt a filmművészet a némafilm korában és jelentősén megváltozott az a hangosfilm bevezetésekor. Változást okozott a filmművészetben a színes film feltalálása és ismét változást fog majd okozni a plasztikus film,vagy a televíziós film.
Lenin mondotta, hogy a film a legfontosabb művészet,mert a legszélesebb tömegekre hat, mert a legnagyobb közvélemény formáló ereje van. Azt a hatalmas nevelő és kultúrafejlesztő lehetőséget, ami a filmben rejlik,a magyar népi demokrácia teljes mértékben ki akarja használni. Éppen ezért kormányunk különleges gondot fordít a magyar filmgyártás minőségi és mennyiségi fejlesztésére, a magyar filmipar,filmművészet és filmtechnika színvonalának emelésére. Az Ötéves terv folyamán filmgyártásunk a mainak többszörösére fog emelkedni, berendezkedünk színesfilm-gyártásra és hazai filmnyersanyaggyártásra. Új filmgyárak, műtermek és laboratóriumok fognak épülni, a legkorszerűbb gépi berendezéssel.
Bevezetés a Hangrögzítés című részhez
A beszédnek vagy zenének, általában a hang közvetítésével az elektroakusztika, erősítőtechnika, telefonia és a rádiótechnika foglalkozik. Mindezen közvetítéseknek közös jellemzője, hogy a közvetítés az eredeti hangjelenség lefolyásával egyidejűleg történik, tehát a közvetítés térbeli távolság áthidalására szolgál. Ha a közvetítéssel térbeli távolságon kívül időbeli távolságot is át akarunk hidalni, azaz az eredeti hangjelenséget egy későbbi időpontban akarjuk közvetíteni, akkor a hangot egy arra alkalmas közegen hangrögzítő berendezés segítségével rögzíteni kell. A rögzített hang tárolható és tetszés szerinti időpontban és helyen a hangvisszaadó berendezés segítségével ismét leadható.
A hangrögzítésnek jelenleg háromféle módja ismeretes: az elektrooptikai, az elektromechanikai és az elektromágneses hangrögzítés. Az elektrooptikai hangrögzítést fényérzékeny réteggel bevont szalagra eszközöljük, az elektromechanikai hangrögzítés közege a gramofon lemez, az elektromágneses rögzítésé pedig acélhuzal vagy vasporbevonatú szalag.
Vissza