Előszó
Ez a könyv korántsem azért készült, hogy kézikönyvként konkrét szoftverhez vagy különféle hálózati alkalmazásokhoz, berendezésekhez adjon részletes útmutatást a felhasználók számára. Sokkal inkább az volt a cél, hogy a Kedves Olvasó képes legyen eligazodni az ezen a területen alkalmazott programok között, és pontosan megismerje, majd később használni is tudja mindazokat a fogalmakat, ismereteket, amik a hálózatokhoz kapcsolódnak.
A számítástechnika talán egyik legnagyobb publicitást kapó területe a számítógépes hálózatokkal foglalkozó. Különös tekintettel arra a világ szintű törekvésre, amit az INTERNET, mint talán a legismertebb, világhálózat jelent. Mára már a kevésbé fejlett országok is kapcsolatot létesíthetnek a világ bármely pontján megtalálható számítógépekkel és onnét, az azokon tárolt információkat lekérdezhetik, s ami hasonlóan nagy fontosságú az általuk lényegesnek gondolt információikat megoszthatják a rendszer keretein belül másokkal. Vagyis elképzelhetetlennek mondható az, hogy valamilyen szinten nap, mint nap ne kerülnénk kapcsolatba a számítógépes hálózatokkal és ezért legalább alapelveivel jó, ha tisztában vagyunk azzal.
Bár az INTERNET egy az egész világot átfogó hálózat, ennek alapját is az úgynevezett helyi hálózatok képezik. Azok a kis kiterjedésű hálózatok, amelyek egy-egy munkahelyen, intézményben az ott dolgozók számára hozzáférhetők és működtetésével közösen kezelhető adatok, közösen használható berendezések egész sokasága áll anélkül a közvetlen felhasználók rendelkezésére, hogy az általuk használt számítógépek igazán komoly konfigurációt alkotnának.
Vagyis a hálózat egyik lényeges alap gondolata pont az, hogy ami rendelkezésre áll: berendezés, adat, vagy épp program formájában - az minél inkább legyen kihasználva. Ezt a megfelelő kihasználtságot pedig azáltal lehet biztosítani, ha a gépek valamilyen adatátvitelre alkalmas vonallal összeköttetésben állnak egymással, és ezen keresztül kommunikációt folytathatnak egymással. Egyik gép a másiknak kéréseket továbbít, s a másik feltéve, hogy a kérés teljesíthető, a kapcsolatot jelentő vonal felhasználásával teljesíti azt. Mindezekből az következik, hogy a számítógépes hálózat nem más, mint számítógépek közti kommunikáció. E kommunikáció folyhat egyenrangú számítógépek között, amikor a két gép közül bármelyik kérhet, és ez alapján bármelyik szolgáltathat is. Elképzelhető azonban mindez egyfajta hierarchiában is, amikor kél gép közül az egyik mindig csak kér, a másik persze mindig csak szolgáltat.
Vissza