Előszó
Amikor először felmerült bennünk e könyv megírásának gondolata, úgy gondoltuk, hogy egy olyan könyvet készítünk, amely gyakorlatilag teljesen lefedi a hálós tervütemezési eljárások egész területét. Nagyon hamar kiderült azonban, hogy ezt a célt nem tudjuk teljesíteni, ha az általunk tervezett részletességet meg kívánjuk őrizni. A hálós ütemezési eljárások közül, ebben a könyvben csak az ún. determinisztikus hálótervezési eljárásokkal foglalkozunk. Még eme jelentős korlátozás sem teszi lehetővé, hogy akárcsak a determinisztikus hálótervezési eljárásokat teljes részletességgel tárgyaljuk. Vannak olyan ma használatos hálótervezési eljárások, ilyen például a széles körben használt MPM technika, amely több, előzőleg kifejlesztett hálótervezési eljárás összegzésének tekinthető. Ilyen esetekben ezeket az "ős" technikákat nem tárgyaljuk, hiszen a ma használatos technikák egyszerűsítéseként nyerhetők.
A könyv célja, hogy a ma használatos determinisztikus hálótervezési eljárásokról átfogó képet nyújtson, ismertesse az ezekkel kapcsolatos legújabb tudományos eredményeket, és ezeket gyakoroltassa is be. A könyvet mindazoknak az egyetemi, főiskolai hallgatóknak, iparban dolgozó szakembereknek szánjuk, akik a hálótervezési eljárásokkal foglalkoznak vagy foglalkozni kívánnak. Mintafeladataink legtöbbje az építőipar területéről származik, de ezek a példák egyszerűek, megértésükhöz nem kell speciális építőipari szakértelem, ezért a könyvet bármely más területen dolgozó vagy tanuló szakember is nyugodtan forgathatja.
Egy tetszőleges hálós tervezési rendszer hatékony alkalmazásának két legfontosabb eleme az a személy vagy személyek akik ismerik a hálós tervezési rendszerek elméletét és a megszervezendő folyamatrendszert (építési tevékenység, szervezeti átalakítás, új termék bevezetésének terve, stb.), valamint az a tágabb környezel amely igényli és lehetővé teszi ezeknek a személyeknek a munkáját.
A könyvnek nem célja, hogy azokkal a feltételrendszerekkel (szervezeti, személyi, pénzügyi stb.) foglalkozzon, amelyek a hálós tervezési technika alkalmazását egy vállalatnál lehetővé teszik, noha ez a téma is megérne egy külön tanulmányt.
Mi itt csak azokat az elméleti hálótervezési ismereteket közöljük amelyekre egy "jó" hálót készíteni akaró szakembernek szüksége van. Azt azonban senki se felejtse el, hogy a hálótechnikák magas szintű elméleti ismerete nem elég egy megfelelő hálóterv elkészítéséhez. A hálós tervezési eljárások mindegyike csak egy eszköz, egy matematikai modell, mely lehetőséget nyújt arra, hogy valamely összetett, több folyamatból álló tevékenységsor időbeni lefolyását valamely cél szerint előre megtervezzük. Azt a tudást, ismeretet, amely képessé tesz egy embert egy-egy ilyen hálóterv elkészítésére, könyvből nehéz megszerezni, gyakran több év esetleg évtized kell ahhoz, hogy valaki a szakmájában olyan ismeretekre tegyen szert, hogy valóban hasznos információkat tudjon nyerni a hálós tervezési technikák használatával.
A könyvben található új tudományos eredmények kifejlesztései az OTKA F4112 programjának keretén belül történtek, a könyv megírását a Világbank által támogatott FEFA alapítvány támogatta. Ezen programok pénzügyi támogatása nélkül ez a könyv nem készülhetett volna el, ezért nekik ezúton mondunk külön köszönetet.
Vissza