Előszó
Az ember hallásmechanizmusa nem csupán mikrofonszerű működésből áll, hanem egyidejűleg nagyon érzékeny frekvenciaanalizátor, hanglokátor, a hangosságnak, a hangmagasságnak és a hangszínnek is hű...
Tovább
Előszó
Az ember hallásmechanizmusa nem csupán mikrofonszerű működésből áll, hanem egyidejűleg nagyon érzékeny frekvenciaanalizátor, hanglokátor, a hangosságnak, a hangmagasságnak és a hangszínnek is hű jelzőberendezése. Ennek megfelelően igen sokoldalú a szerepe. Tudatunk kialakulásában rendkívül jelentős szerepe van a beszédnek és a hallásnak. Így az akusztika sok egyéb tudományág érdeklődésének is gyújtópontjába került.
Könyvem a hallás élettani jelenségeit tárgyalja. A hallás összetett fizikai és élettani folyamata rezgéssel kezdődik, és a hang percepciójával végződik. Ezért először a fizikai akusztika bizonyos jelenségeivel kell foglalkoznunk, mégpedig azokkal, amelyek ismerete nélkül a hallás élettanának megértése nem lehetséges. A továbbiakban a hallással kapcsolatosan a szervezetben lejátszódó mechanikai jelenségeket, majd azokat az elektrofiziológiai természetű folyamatokat ismertetem, amelyek az érzéksejtekben és a hallóideg elemeiben játszódnak le. Részletesen foglalkozom azzal, hogy a hang miként ingerli az érzéksejteket, s az ingerület miként jut él a hallás központjába. Többféle felfogás alapján igyekszem a legvalószínűbb halláselméletet részletesen ismertetni. Bizonyos részeknek, így a folyóiratokban tárgyalt legújabb eredményeknek kritikai áttekintése egyelőre még nehézségekbe ütközik, ezért ezeknek csupán a lényegét foglalom össze.
Kezdetben minden kérdést oly módon törekszem fejtegetni, hogy azok is érthessék, akik eddig hallásélettannal egyáltalán nem foglalkoztak. Mivel ilyen tárgyú magyar nyelvű munka még nem jelent meg, számos nehézséggel kellett megküzdenem a szakmai elemeknek orvosok számára érthető ismertetésével, valamint e terület technikai nyelvének használatával és megértésével kapcsolatosan.
Könyvem írásakor igyekeztem a gyakorlati követelményeket messzemenően szem előtt tartani, ezért nemcsak a normális, hanem a kóros jelenségeket is figyelembe vettem. Részletesen foglalkozom a gyakorlati hallásélettani mérésekkel, mérőberendezésekkel s általában mindazon témakörrel, mely nemcsak a hallásfiziológus, hanem a gyakorló fül-orr-gége szakorvos érdeklődésére is igényt tarthat. Hasznos lehet a könyv olvasása orvosok, mérnökök, pedagógusok és általában a tárgykör iránt érdeklődő olvasók számára is.
DR. HALM TIBOR
az orvostudományok kandidátusa
Budapest, 1963. április.
Vissza