1.067.317

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Halgazdálkodás I.

Elméleti alapok

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Magyar Országos Horgász Szövetség
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 203 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-029-781-7
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Egy találkozás jelképe ez a könyv; olyané, amely régi kívánságom. Az egész magyar halas tábor okulására és közös munkájának elősegítésére jött létre. Szakirodalmi munka, a halgazdálkodás elméleti... Tovább

Előszó

Egy találkozás jelképe ez a könyv; olyané, amely régi kívánságom. Az egész magyar halas tábor okulására és közös munkájának elősegítésére jött létre. Szakirodalmi munka, a halgazdálkodás elméleti alapjait, elveit és módszereit foglalja össze, elsősorban a magyarországi vizekre összpontosítva. Az az új, és a találkozás benne, hogy „halas" irodalmunkban elsőként tárgyalja így együtt a termelő halászat és a sporthorgászat témáit. Hiszen a cél közös: vizeink halállományának gyarapítása, és ez csak együttes iparkodással, az egymást kisegítő és kiegészítő gazdálkodási szándékkal és elvekkel lehetséges. Ezt szolgálják „HALGAZDÁLKODÁS" kötetei, a tudomány kérdéseit tárgyaló „Elméleti Alapok" és a megvalósítást leíró „Gyakorlat" Mindegyik kötet a halat keresők ismereteinek bővítését szolgálja, legyenek ők hivatásos halászok, halőrök és haltenyésztők vagy a halfogást szórakozásból művelő sporthorgászok.
Hasonló körben várjuk az olvasókat is. Horgászokat, akik a halfogó és természetjáró szórakozásukban mélyebbre szeretnének látni a vizekben és a biológiában, és a halászokat, a tógazdákat a mesterségük elméleti és gyakorlati összefoglalását kutató érdeklődésükkel. Főként olyanoknak készítettük ezt a könyvet, akiket különösen érdekel a folyók, a tavak és a tógazdaságok halas művelése. Az a célunk, hogy jobban megértsék a halállomány gondozásának lényegét, legyenek műveltebb horgászok, halászok és halkedvelők; hasznos könyvet kapjanak hobbijukhoz vagy szakmájukhoz, és egy kicsit ismerjék meg egymás tevékenységét is. Összefoglalót is szeretnénk adni az 1990-es évekre jellemző, és a halakkal kapcsolatos biológiai kérdésekről, és gazdálkodási elvekről. Ezek között van miről írnunk, nekünk magyaroknak, hiszen több eljárásunkat világszerte alkalmazzák a halbiológiában és a haltenyésztésben.
És itt tűnik fel ismét e könyv jelkép természete. Nemzetközi megbecsülés, sok-sok határainkon kívül működő halszakértőnk és a külföldieknek rendezett tanfolyamaink nyomán szinte kötelező az, hogy az eddigieknél többet tegyünk vizeink halállományáért is. Becsüljék ezt is a külföldiek és lássák, hogy ez együttes munkánk, halász-horgász összefogásunk eredménye.
Legyen tehát ez a könyv a közös és a halakért folytatott munkánk jelképe, és hasznos eszköze. Célunk közösen csak egy lehet: a környezeti ártalmakkal sújtott vizeink halállományának szakavatott gondozása, megmentése és gazdagítása.
Ezek nagy feladatok. Vizeink sokféle érdeket szolgálnak, és ezek között a halállomány, s vele a vízi élővilág „boldogulása" sajnos többnyire a háttérbe szorul. Csak úgy tudunk ezen változtatni, ha jobban megtanuljuk az élővizekről és a halakról szóló ismereteket, a haltermelés gyakorlatát és ezekkel közösen dolgozunk halainkért.
Hosszú időn át ellenséget látott a két halas tábor egymásban. Elhittük azt, hogy azért nincs, illetve fogy a hal vizeinkben, mert a másik kifogja. Erőnk nagy részét egymás kitúrására fordítottuk, ahelyett, hogy a közös „kártevő", a környezet-rombolás ellen küzdöttünk volna, vállvetve. Vissza

Tartalom

Ajánlás 5
Előszó 7
Bevezetés 9
I. fejezet. Halgazdasági vízrajz 11
Hidrológia és hidrográfia 11
Magyarország vízrajza 18
II. fejezet. A víz mint környezet 41
Néhány szó a hidrobiológiáról 41
A biológiai vízminőség 43
A vízszennyezés 46
A vízi környezet fizikai tulajdonságai 49
A vízkémia elemei 59
Szerves anyagok 71
III. fejezet. A vizek élővilága 76
Állóvízi élettájékok 76
Élőlénytársulások a vizekben 81
Folyóvízi élettájékok és társulások 96
A vízinövényzet 97
A vizek gerinces állatai 106
A vízi gerincesek káráról 112
IV. fejezet. A vízi anyagforgalom elemei 115
A vízi szénforgalom 119
A nitrogénciklus 124
A foszfor 130
A kén szerepe a vizekben 132
V. fejezet. Halaink anatómiája és élettana 135
A haltest külső vizsgálata 135
Halaink testfelépítése és életjelenségei (funkcionális anatómia) 141
Egyedfejlődés és növekedés 160
Szaporodás 161
Halaink érzékszervei (ingerlékenység) 162
A halak ideg- és hormonrendszere 169
VI. fejezet. Vizeink halai 172
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem