Előszó
E kötetben kizárólag olyan tudósoktól talál tanulmányokat a Kedves Olvasó, akiket a Budapesti Református Theologiai Akadémia, illetve annak jogutódja a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi...
Tovább
Előszó
E kötetben kizárólag olyan tudósoktól talál tanulmányokat a Kedves Olvasó, akiket a Budapesti Református Theologiai Akadémia, illetve annak jogutódja a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara az elmúlt évtizedekben tiszteletbeli doktorává avatott.
Tudományterületüket tekintve többségük teológus, de van közöttük jogász, történész, bölcsész és nyelvész is. Mindnyájukban közös, hogy egyházunk és intézményünk mellett azokban az időkben álltak ki, és nyújtottak nekünk önzetlen segítséget, amikor Magyarországon az egyházat és a teológiát a kultúrpolitika a sokat emlegetett három T (tiltott, támogatott és tűrt) közül a megtűrt kategóriába sorolta, vagy pedig akkor, amikor éppen ennek a hátratételnek a súlyos következményeitől igyekeztünk megszabadulni. A teológia-történelem-társadalom tematika egészen más világot, kultúrát és gondolkodási módot fejez ki a maga három T-jével. Ez a hármas egység nemcsak az elmúlt 50 évben, hanem intézményünk fennállásának 150 éve alatt is folyamatosan meghatározta tanáraink szemléletét és az itt folyó le - részképzés szellemiségét. Méltó tehát, hogy az alapítás 150. évfordulóján ezzel a tanulmánygyűjteménnyel is kifejezzük köszönetünket díszdoktorainknak a szellemi támaszért, valamint hálánkat a történelem Urának megtartó szeretetéért.
A kötetben összegyűjtött tanulmányok tárgya a szentíráskutatástól, a keresztyén gondolkodás-történet egyes fejezeteinek bemutatásán át a mai egyház társadalmi-politikai jelenlétéről, szerepvállalásáról és felelősségéra szóló fejtegetésekig terjed. Minden szerző a munkásságát vagy legalább annak egy részét tükröztető írást bocsátott rendelkezésünkre. Némelyek kimondottan e kötet számára készítettek tanulmányt, mások egy a közelmúltban elhangzott előadásuk szövegét küldték el, ismét mások idegen nyelven már megjelent tanulmányaikból választottak ki egyet a számunkra. Az összkép ennek megfelelően rendkívül változatos, mégis belső egységet mutat. Amint egy fának nincs két egyforma ága, de mindegyik ugyanabból a törzsből nőtt ki és táplálkozik, úgy itt is egy ponton találkozik minden gondolat: az embernél, aki Isten színe előtt él.
Aki végigolvassa ezt a kötetet, az bekapcsolódik az ezredforduló teológiai és szellemi vérkeringésébe, és ízelítőt kaphat abból is, hogy milyen gondolatok hatottak legerősebben a budapesti református teológián folyó tudományos munkára a mögöttünk álló évtizedekben.
Vissza