Előszó
Részlet a könyvből:
1.1. A halászatra vonatkozó értelmező rendelkezések
A hal fogalma alatt nagy általánosságban egy gerincesek törzsébe tartozó állatrendszertani kategóriát, vagyis a halak...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
1.1. A halászatra vonatkozó értelmező rendelkezések
A hal fogalma alatt nagy általánosságban egy gerincesek törzsébe tartozó állatrendszertani kategóriát, vagyis a halak osztályát értjük. A törvény értelmezése szerint azonban ez a kategória viszont sokkal tágabb fogalom, mert itt a hal fogalomkörébe soroljuk magát a halat, és ezen túlmenően a rákot, a kagylót, a piócát és a hasznos haltáplálék-szervezeteket is, valamint az előzőekben felsorolt élőlények egyedfejlődési alakjait is (pl. halikra és lárva, ebihal).
A halászat alatt a halászati vízterületen a halnak megengedett módon és eszközzel történő megfogását vagy begyűjtését értjük, és ezentúl az összes halászattal kapcsolatos tevékenységet, vagyis a hal tenyésztését, telepítését, a halállomány és élőhelyének védelmét értjük.
A horgászat a halászati vízterületen a halnak horgászeszközzel (készséggel) vagy a csalihalnak 1m2-nél nagyobb emelőhálóval történő megfogását jelenti.
A halászati vízterület az a víz, amely jellegének megváltoztatása nélkül alkalmas a hal életfeltételeinek biztosítására. A víz halászati vízterületté való nyilvánítását a halászati hatóságtól kell kérni. A halászati hatóság a határozatát a vízügyi, a környezetvédelmi hatóság (természeti, illetve védett természeti terület esetén a természetvédelmi hatóság) hozzájárulásával hozza meg. A kérelemnek tartalmaznia kell a vízterület megnevezését, a fekvésére, határvonalaira, tulajdoni és használati viszonyaira vonatkozó adatokat, valamint a vízterület által érintett ingatlanok művelési ágainak megjelölését.
A halastó az a vízfeltöltést és -lecsapolást biztosító, műtárgyakkal ellátott, mesterségesen létesített vízterület, amelyet haltenyésztésre használnak. A halastó fogalmához szorosan hozzátartozik az ivadéknevelő tó (tavak), a telelők, valamint a tavak vízforgalmát biztosító táp- és lecsapoló csatornahálózat is.
Vissza