Előszó
Részlet:
"A THURY JÓZSEF EMLÉKTÁBLA ÁTADÁSAKOR
Nagy örömmel és tisztelettel teszek eleget a felkérésnek, hogy adjam át a város és a gimnázium közönségének egy volt tudós tanár és könyvtáros -...
Tovább
Előszó
Részlet:
"A THURY JÓZSEF EMLÉKTÁBLA ÁTADÁSAKOR
Nagy örömmel és tisztelettel teszek eleget a felkérésnek, hogy adjam át a város és a gimnázium közönségének egy volt tudós tanár és könyvtáros - Thury József - emléktábláját.
Bár nem városunk szülötte,élete 18 alkotó évét töltötte nálunk 1888 és 1906 között.
Alig 27 évesen, pályája kezdetén érkezett Halasra a város szellemi atyja, tudós Szilády Áron hívására. A város ekkor már munkálkodik az új gimnáziumi épület létrehozásán.
Vonzotta az alkotás lehetősége és a nagy patrónus invitálása. Napi tanári munkája mellett volt ideje és energiája a török-magyar nyelvészeti emlékek és a magyar nemzet eredetét és őstörténetét vizsgáló kutatásra.
Amikor 1903-tól levelező tagja lett a Magyar Tudományos Akadémiának, Halas abba a példátlan helyzetbe került, hogy két akadémikusnak ad otthont egy időben. Ez önmagában is nagy szellemi pezsgést sejtet a városban. Bebizonyosodik, hogy a vidéki lét nem jelent feltétlenül provincializmust!
Ide Kiskunhalasra jön Thurynak az ígéretes meghívás 1906 elején, hogy a nagy nevű tudós Vámbéry Ármin után legyen a Budapesti Egyetem török tanszékének vezetője.
A korai halál azonban mindezt megakadályozza.
A Városi Tanács - tisztelegve kiváló fiának 125. születésnapja alkalmából - a múlt év végén utcát nevezett el Thury Józsefről.
Legyen élete és munkássága példa a Szilády Áron Gimnázium tanárának és tanítványának, mint alkotó értelmiségi és mint közéleti ember egyaránt."
Vissza