Előszó
Ez a könyv a magyarországi ingatlanértékelésről szól. Joggal merülhet fel az Olvasóban a kérdés: miért is van szükség erre a könyvre? Hiszen az elmúlt időszakban több, hasonló témájú kiadvány látott Magyarországon napvilágot. Az "Ingatlanértékelési Kézikönyv" [28] például majdnem 600 oldalon foglalkozik az ingatlanértékelés amerikai tudnivalóival. Mint más "ingatlanos" szakkönyvek, ez a rendkívül alapos kézikönyv is fejlett ingatlanpiaccal rendelkező országból származik, és az ott szokásos módszereket, szabályokat tárgyalja. A TEGOVOFA Útmutatója [60], amely szintén magyarul is hozzáférhető, az európai követelmények és alapok teljeskörű leírását tartalmazza.
A napi tapasztalat azonban többszörösen bebizonyította, hogy ezek a nemzetközi módszerek nem alkalmazhatóak Magyarországon, a magyar ingatlanpiaci viszonyok között maradéktalanul. A piacnak ugyanis nem működnek fontos rendszerei és szereplői; nincsen kielégítő információ-áramlás; hiányoznak a múltbeli információk; bizonytalan a gazdasági környezet. A nyugati szakemberek és módszerek mindezek nélkül talajt veszítenek.
Az ingatlanértékelési szakma ugyanakkor hazánkban is erőteljesen fejlődik. Több ezer ingatlan-értékelő működik a piacon, és az igények, elvárások velük szemben egyre magasabbak. Az értékelésekben a 90-es évek fordulóján óriási piaci csúcs alakult ki, azonban a verseny a piac csökkenésével, új és új értékelő szervezetek megjelenésével mára megerősödött. Kiderült, hogy a nyugati módszerek Magyarországon nem alkalmazhatóak változtatás nélkül, de kiderült az is, hogy a hagyományos hazai gyakorlat módszertana már nem elegendő a piaci megmérettetéskor.
Könyvünk ezt az ellentmondást próbálja feloldani: a fejlett nyugati módszerek és a hazai, még fejletlen ingatlanpiaci viszonyok között feszülőt.
Ezzel ajánljuk tehát az Olvasó figyelmébe könyvünket: fogadja olyan próbálkozásként, amely a sajátos, hazai ingatlanértékelési módszertan kifejlesztésére irányul. Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a szakma módszereinek letisztulási folyamata még évtizedekig eltarthat, és hogy sok vita, tévedés és kiútkeresés fogja megelőzni azt a módszertant, amely az említett "Ingatlanértékelési Kézikönyv"-höz hasonló alapossággal és megfellebbezhetetlenül szolgálja majd a hazai értékelők és végső soron az egész ingatlanpiac érdekeit. Az idáig vezető lépcsőhöz szándékozunk ebben a könyvben, amelyet az Olvasó a kezében tart, egy lépcsőfokot hozzátenni.
Vissza